Fonyódligeti érdekeltségű lévén régóta izgatottam vártuk, hogy mikor fog megnyitni a Balaton-felvidék Nemzeti Park új Berek Világa Látogatóközpont kiállítása, és nagyon örültünk, hogy végre lehetőségünk nyílt megnézni. Az építkezés elején jöttek a hírek, hogy lesz itt a nádasba vezető pallós tanösvény és hasonló csodák, aztán jöttek a hírek, hogy az időközben feltárt szeméttelep felszámolása elvitte a pénzt, és tanösvény már biztos nem lesz, ezért végképp kíváncsiak voltunk, mi marad.
Összességében egy kedves, aranyos múzeum, amivel kb. félóra alatt végez az ember, cserébe az ára is kedvező.
Kiállítás felnőtteknek
A kiállítótér egyetlen terem mindösszesen, de ügyesen szólít meg egyszerre felnőttet és gyereket, helyit és idegent egyaránt.
Míg a gyerekek a foglalkoztatófalon tekergethetik a tekerendőket, nyitogatják a infoablakokat, amivel megismerkedhetnek a helyi növény- és állatvilág kulcsszereplőivel, addig a felnőttek az információs táblákon kaphatnak képet a Berek gazdasági és kulturális jelentőségével.
Nekem történelemrajongóként nagy kedvencem volt a környék földvárait bemutató rész. Ezek között is nagy örömmel fedeztem fel a Zarda-várat, ahol mi is jártunk.
Tovább haladva térben és időben döbbenetes ellentétet jelent a vidám híradós bejátszás a Berek lecsapolásáról és a KÖMI 401-es munkatáboráról szóló tábla. Eszerint jehovisták, feketézők, kulákok, nagypolgárok, csavargók, tolvajok építették itt a szocializmust. Hiába voltunk már Imremajorban, ahol még jobban szíven üti az embert a munkatábor emléke, mégis minden alkalommal megdöbbentő élmény, hogy derűs biciklizéseink helyszíne egykor vérrel és verejtékkel volt öntözve.
Kalandok gyerekeknek
Eközben a gyerekek vidáman nyomkodják a kapcsolókat, amik felkapcsolják az adott állat képét és a hozzá tartozó hangokat.
A tv-n egyébként több kisfilm is fut, a Berek világát mutatja be régen és most is. Hogy készül egy bödönhajó? Hogy alakult ki a Balaton egykori öbölből ez a rendkívül gazdag állat- és növényvilággal rendelkező mocsár? Régi és vadiúj filmek váltogatják egymást, bevallom, engem odaszegezett a babzsák-puffhoz, miközben kislánykám lelkesen memóriajátékozott a Berek jellegzetes virágaival, párosította össze az egyes állatokat nyomaikkal, és szórakozott az egyéb feladatokkal.
A legvicesebb elem mindkettőnknek a keresgélő volt. A földön egy szép nagy matricán járkálhat az ember, és közben szitakötőket, vízi poloskákat, egyéb ízeltlábúakat, békákat kell számlálgatni. Remélhetőleg ez sokáig meg fog maradni, és nem fog sérülni a látogatók taposásától.
Amúgy nem sok látogatóra számítottunk, sőt, bevallom, azt gondoltam, egyedül leszünk, de nem így volt: rajtunk kívül még két család és egy pár volt kíváncsi a Berek Világára ezen a szombati kánikulai délelőttön, amikor azt hittem, már mindenki a Balcsiban fürdik. 🙂
A környék
A Látogatóközpont nem csak az épületre korlátozódik, a környéken is kifejti a Nemzeti Park áldásos tevékenységét. 🙂 Ahogy mondtam, nagyon szeretünk a környéken biciklizni, sétálni, és legutóbb a gyerekek egy villanypásztor által körbehatárolt részre bukkantak. A központban kérdésünkre elmondták, hogy a villanypásztor az ott fészkelő mocsári teknősöket védi.
Ezen kívül a környezeti nevelés példája lehet a gondosan összeállított bogárhotel (más értelmét nem látom, hiszen itt pont találnak a bogarak elég rejteket maguknak).
Összességében szerintem nagyon kedves múzeum ez, de mindenképpen úgy ajánlom, hogy akár biciklivel, akár gyalog merészkedjünk is be kicsit a Berek mélyére (természetesen csak az utakon, és megfelelő időben – amikor a vadmalacok kicsik, mi nagy ívben kerüljük a Berek nádasait :-)) mert úgy kapunk még teljesebb képet a Berek fantasztikus világáról.
További információ árakról, nyitvatartásról a Balaton-felvidéki Nemzeti Park oldalán található.
Mit érdemes még a Berek Világa Látogatóközpont környékén felfedezni?
Boglár, Lelle és környékük
- A balatonlellei Kishegy
- A balatonlellei kilátóterasz
- A rádpusztai Árpád-kori templomrom
- Balatonboglári barangolások
- A balatonboglári Csavargőzös Műemlékhajó
- A bugaszegi Téglagaléria
- Árpád-kori templom, Nemzetünk Csillagainak Emlékösvénye, II. János Pál domb Gyugyon
- Somogybabodi Szentkút
- Top 5 őszi látnivaló Bogláron
Fonyód és környéke
- Fonyód – az örök szerelem városa
- 5+1 varázslatos kilátó Fonyódon
- A Kripta Villa
- Palánkvár (Fácános vagy Alsóvár)
- Bélatelepi strand (Fonyód)
- Árpád-part (Fonyódliget)
- A fonyódi kőpadok
- A Panoráma sétány télen
- A fonyódi piac
- Zardavár nyomai a Berekben
Balatonfenyves és a Berek
- Balatonfenyvesi kisvasút
- Berek-túrák Balatonfenyvesen
- Imremajor – Két kakas gasztro- és kézműves piac
- Nagyberek
Beljebb Somogy megyébe
- Somogyvár, Nemzeti Emlékhely
- Somogyvár, Nemzeti Emlékhely II.
- Somogyvári Koppány-emlékmű és Szentesica forrás
- Somogyvámosi pusztatemplom
- Krisna-völgy Somogyvámoson
- Csisztapusztai fürdő
- A béndekpusztai romtemplom
Ha tetszett, amit olvastál, gyere és csatlakozz MinaVidi Facebook vagy Instagram oldalához, vagy maradj itt a blogon, ahol további ötleteket találsz balatoni kirándulásokhoz, együtt töltött időhöz, meséléshez és megnézheted fotóimat is.
Vagy olvass bele valamelyik könyvembe, a balatoni mondákat és legendákat összegyűjtő Csodák tavába, vagy az apróbbaknak szóló meseregényembe, amiben két balatoni tündérke egy régi legenda nyomába ered, hogy kiderítsék, hova tűntek az óriások, akiknek köszönhető a Balaton születése. Itt meg is tudod rendelni, hogy legyen saját példányod is!