Az Árpád-kor a középkor szerelmeseinek, így nekünk is, különlegesen kedves időszak hős királyokkal, messzire szakadt királylányokkal, csatákkal, ármánykodásokkal, testvérháborúkkal és egyéb izgalmakkal. Nem csoda, ha mindig lázba hoz minket egy-egy olyan helyszín, ami ebbe az időszakba repít minket vissza. Nagy örömmel olvastam hát, hogy a Balaton déli partján több templomrom is felidézi ezt az időt. Ezek közé tartozik Rádpuszta is.
Balatonlelléről a 67-es úton közelíthetjük meg, akár a rádpusztai Árpád utcáról, akár az Ikon Pincészet felől, ami már Látrányhoz tartozik. Akárhonnan is keressük, nem könnyű rábukkanni a falu házai között, régi fatábla mutatja, hol tudunk besétálni.
Az út felől haladva először a régi temetőt pillantjuk meg, tarka művirágok bizonyítják, hogy még élnek a hozzátartozók.
Egészen régi sírt is találhatunk, aminek hiába próbáltuk kibogarászni a feliratát, bizony az idő vasfoga erősen kikezdte a betűket.
És aztán ott áll előttünk a templom. Vörös tégláival, omladozó falaival a megtestesült romantika.
Bár utánaolvastam, de bevallom, a leírásokban nem igazán hozott lázba, hogy mit mikor építettek, mikor merre nyílt a bejárat. A vérbeli történészek itt találhatnak részletes leírást egy méter mély alapozásokról (eléggé homokos a terület, így biztosították a stabilitást), XIII-XIV. századi bővítésekről, sekrestye hozzáépítésekről.
Én jobban szeretek leülni az ódon falak között, magamba szívni a hangulatát, elképzelni a régmúltat. Jön a középkori plébános, az új földesúr, fejkendős parasztasszonyok énekelnek áhítattal, a pirospozsgás leányok pajkosan ki-kikacsintgatnak a legényekre… Aztán jön a török veszedelem, meneküljön, ki merre lát… A templomot a veszélyek elmúltával, vagy új pap érkeztekor bővítgetik, itt egy új fal, karzat épül, amott sekrestye, majd kápolna lesz a sekrestyéből, majd elhordják a téglákat ide-oda…
Miközben álmodozom, a gyerekek mászkálnak a falak között, felfedeznek titokzatos lyukakat, járatokat, nyekeregtetik a kápolna ajtaját, ibolyát szagolgatnak.
Lassan lemegy a nap, még haza kéne érni Pestre, hiszen másnap iskola, de nem enged a hangulat, még innen egy fotó, onnan egy, lassan narancsba fordul a háttér, a tavaszi virágok olyan romantikussá varázsolják a helyet…
Ha legközelebb Lellén jártok, tegyetek egy kitérőt ehhez a szépen karbantartott, mégis kevéssé ismert Árpád-kori emlékhez!
Mit érdemes még Rádpuszta környéken felfedezni?
Balatonföldvár környéke
- Hajózástörténeti Látogatóközpont Balatonföldváron
- Kőröshegyi Levendulás
- Fejérkő vára Kerekiben
- Balatoni Madárkert Kerekiben (hamarosan)
- Nezde, Kupa-Koppány Szoborpark – a szkíta Golgota
Boglár, Lelle és környékük
- A balatonlellei Kishegy
- A balatonlellei kilátóterasz
- Balatonboglári barangolások
- A balatonboglári Csavargőzös Műemlékhajó
- A bugaszegi Téglagaléria
- Árpád-kori templom, Nemzetünk Csillagainak Emlékösvénye, II. János Pál domb Gyugyon
- Somogybabodi Szentkút
- Top 5 őszi látnivaló Bogláron
Fonyód és környéke
- Fonyód – az örök szerelem városa
- 5+1 varázslatos kilátó Fonyódon
- A Kripta Villa
- Bélatelepi strand (Fonyód)
- Árpád-part (Fonyódliget)
- A fonyódi kőpadok
- A Panoráma sétány télen
- A fonyódi piac
Ha pedig tetszett, amit olvastál, gyere és csatlakozz MinaVidi Facebook vagy Instagram oldalához, vagy maradj itt a blogon, ahol további ötleteket találsz balatoni kirándulásokhoz, együtt töltött időhöz, meséléshez és megnézheted fotóimat is.
Vagy olvass bele mesekönyvembe, amiben két balatoni tündérke egy régi legenda nyomába ered, hogy kiderítsék, hova tűntek az óriások, akiknek köszönhető a Balaton születése.