Ki ne szeretné egyszer élőben megnézni a Kis-Balatont, Tutajos és Matula bácsi varázslatos világát? Ugyanakkor nem csak a nyári tüskeváros és a téli berkes változatot érdemes megismerni, hiszen talán ősszel mutatja legszebb arcát. Ráadásul a Kányavár-sziget mindezt egy könnyed őszi sétában kínálja kicsiknek és nagyoknak egyaránt. A távcsövet semmiképp se felejtsük otthon!
A Kányavár-szigetet Balatonmagyaród felől közelíthetjük meg – egy gyönyörű jegenyesoron át. Miután leparkoltuk autónkat, már kapaszkodhatunk is fel a jellegzetes fahídra, amit minden Kányavár-szigeti beszámoló kötelezően megmutat. Ezért mi is.
Valójában ez a fahíd az egyetlen kihívás az egész út során, mindössze ezen kell átküzdenünk magunkat például babakocsival, innentől már könnyen bejárhatjuk az egész szigetet. A híd a sziget közepére vezet, és a közelben rögtön meg is pillanthatunk egy madármegfigyelő építményt, mindazonáltal érdemes ezt a későbbiekre hagyni, és elindulni jobbra a tanösvényen. A tanösvény 15 fatáblából áll, és a helyi élővilágot mutatja be – ahogy azt egy valamirevaló tanösvénytől elvárhatjuk.
Ugyanakkor itt le is térhetünk, és mindenféle titkos vadösvényeken is barangolhatunk – eltévedeni a sziget méreténél fogva nem tudunk. Kis szerencsével viszont akár élőben is megpillanthatjuk a táblák madarait. És ha van annyi eszünk (amennyi nekünk nem volt), hogy feltöltött fényképezőgéppel érkezünk, még lencsevégre is kaphatjuk őket.
Ha aztán a sziget északi csúcsával végezve visszaérünk a madármegfigyelő állomásra, bátran másszunk fel rá. A szép kilátás (és esetleg további madarak) megcsodálása után pedig folytassuk utunkat délre! A sziget ez a része eléggé elüt az északitól: míg az sokkal vadregényesebb, ez parkosított, és ősszel egyszerűen mesébe illő. Nyírfasoron vagy északi tölgyek között haladhatunk, a partot hatalmas fűzfák szegélyezik – ennél romantikusabbat nehéz elképzelni.
A távolságot a már említett madármegfigyelőn kívül egy kilátón is megkaphatjuk (mint üveggolyót), érdemes valamelyikre, vagy akár mindkettőre felkapaszkodni, mert tényleg mesés. És például szemtanúi lehetünk egy barna rétihéja által megkergetett madárrajnak, vagy megcsodálhatunk kormoránokat, cséreket, kacsákat (anyaaa, az tőkésréce!), átvonuló lilikeket.
A parkban számos pihenőhely, piknikező és tűzrakóhely várja a falatozni vágyókat.
Természetesen a legnagyobb élményt akkor nyújtja a sziget, ha nyitott szemmel járunk, hiszen a madarakon kívül (amiket mi a lemerült fényképezgép miatt sajnos most nem tudunk bemutatni) más élőlényekkel is találkozhatnak a szemfüles természetrajongók.
És még remek, mászásra alkalmas fákat is bőven rejt a sziget. Az EU-szabványokat jobban kedvelő szülők gyermekeit pedig játszótér várja.
Bár a távolság miatt egy óra alatt bejárható, érdemes ennél jóval több időt rászánni erre a különleges élményt nyújtó természeti csodára, a Kányavári szigetre!
Mit érdemes még megnézni a környéken?
Balatonfenyves
- Balatonfenyvesi kisvasút
- Berek-túrák Balatonfenyvesen
- Imremajor – Két kakas gasztro- és kézműves piac
- Nagyberek
A nyugati medence vége
- Csillagvár – a romantikus történelem a Balaton csücskében
- Kányavár-sziget – tanösvény a Kis-Balatonon
- Kápolnapusztai bivalyrezervátum
- Buddhista csend Balatonkeresztúron
- A balatonberényi Csicsergő-sziget
- Szőkedencs 700 éves hársfája
Keszthely és környéke
- A keszthelyi Festetics kastély (hamarosan)
- Fenékpuszta (Keszthely)
- Kis Balaton: Fekete István Emlékhely a Diás-szigeten
Ha tetszett, amit olvastál, gyere és csatlakozz MinaVidi Facebook vagy Instagram oldalához, vagy maradj itt a blogon, ahol további ötleteket találsz balatoni kirándulásokhoz, együtt töltött időhöz, meséléshez és úgy általánosságban a balatoni hangulathoz, életérzéshez.