Gyönyörű őszünk van, a meleg októbert napsütéses november váltotta fel, mi sem kellemesebb ilyenkor, mint kertészedni a meleg napsütésben. Gereblyézzük össze a levelet, metsszük le, takarjuk le a bokrokat, rózsákat, hortenziát, banánt, szedjük ki az egynyári növények elszáradt csonkjait! Egy igazi kertész csak ezután dől hátra. Velünk ellentétben, akik meglehetősen lusták vagyunk, és bár imádunk kertészkedni, száraz virágok, buja bokrok és az avar között is éppolyan elégedetten hátra tudunk dőlni. Ráadásul most már tudományos magyarázattal is alá tudjuk támasztani, hogy miért vagyunk lusták, és miért néz ki enyhén szólva is kaotikusnak ősszel kertünk!

img_20181104_095704.jpg

A mi kertünk ugyanis állatbarát!

Ahogy az ember folyamatosan terjeszkedik, mind kevesebb élőhely jut az állatoknak, köztük a beporzásban fontos rovaroknak és a kártevőket jóízűen elfogyasztó madaraknak, kis emlősöknek, hüllőknek. Pedig egy kicsit kevesebb kertészkedéssel nagyon sokat segíthetünk ezeknek az állatoknak az áttelelésben, amit következő évben meg is fognak hálálni!

Néhány tipp a környezetbarát lustálkodáshoz:

1. Az avart semmiképpen se égessük el!

Ha komposztálni nincs lehetőségünk, inkább zöldhulladékként szabaduljunk meg tőle az erre a célra többnyire beszerezhető zsákokban, de mindenképpen hagyjunk kisebb kupacokat bokrok alján, a kerítésnél vagy más félreeső helyen. Egyrészt a talajt is óvja, másrészt búvóhelyet és táplálékot nyújt hasznos rovaroknak, madaraknak, kisebb állatoknak.

2. Készíthetünk búvóhelyet is ezeknek az állatoknak.

Egy rönkkupac, rőzsehalom, kőhalom remek búvóhelyet jelent. De ha szeretjük a DIY kerti díszeket, még látványos is lesz a segítség! Korábban télire ezeket mindig összeszedtem, hogy a fagy ne tegye tönkre, ne fakuljanak ki, mostanában azonban kint hagyom. Legfeljebb veszek egy új cserepet, vagy átfestem, de tényleg elképesztő mennyiségű rovar bújik meg mindig alattuk.

img_20180802_084524.jpg

4. Ne metsszünk mindent vissza, az egynyári növényeket se távolítsuk el!

Nem a legszebb látvány egy barnára száradt napraforgó, de mennyi magot rejt a madaraknak! A kusza bokrok remek búvóhelyet nyújtanak, az üreges szárak pedig ideálisak az átteleléshez például a méheknek. Ráérünk ezekkel tavasszal foglalkozni, de majd akkor is óvatosan lássunk neki, nehogy óvatlanul kárt tegyünk az elbújt állatokban!

Ha viszont mindenképpen nyüzsögni szeretnénk a kertben, az olyan hagyományos őszi kerti munkákon kívül, mint gyümölcsfák, bokrok, hagymás virágok ültetése, télre felkészítése mellett még mindig aktívan segíthetjük kedves kertlakóinkat:

5. Építsünk sziklakertet!

A sziklakertek kövei, növényei között remekül meg tudnak bújni fiam kedvencei, a fürgelábú gyíkocskák. Ráadásul kertünk ékessége is lehet a sziklakert, amihez még csak sziklákat sem nagyon kell szerezni, egy kis építési törmelék is megteszi.

img_20180803_071107.jpg

6. Etessük és itassuk a madarakat!

Amennyiben lehetőségünk van egész télen etetni, lassan el is kezdhetjük azt. Nagyon fontos azonban, hogy tényleg csak akkor kezdjük el, ha vállalni tudjuk a folyamatos etetést, mert különben akár még bajba is sodorhatjuk tollas barátainkat. Kihelyezhetünk odúkat is, vásárolhatunk készen is barkácsáruházakban például, de amennyiben ügyeskezűek vagyunk, mi magunk is készíthetünk. Ne feledkezzünk meg az itatásról sem! A téli etetésről az MME honlapján találunk további tippeket.

Télen aztán elő a fényképezőgépekkel, távcsövekkel, és gyönyörködjünk látogatóinkban!

img_20180911_164134.jpg

Ha tetszett, amit olvastál, gyere és csatlakozz MinaVidi Facebook  vagy Instagram oldalához, vagy maradj itt a blogon, ahol további ötleteket találsz balatoni kirándulásokhozegyütt töltött időhözmeséléshez és úgy általánosságban a balatoni hangulathoz, életérzéshez.