Szigliget egy bájos szeglete az Avasi-templom romja. Vagy csak nekem az, mert Árpád-kori, és mániám az Árpád-kor? Nem, szerintem amúgy is mesebeli. Ráadásul még tényleg kapcsolódik hozzá mese!
A képen aprónak tűnő templom azért annyira mégsem apró. Tornya igencsak magasra tör, és elég masszív is. Kis oltárt találunk benne.
A romok persze sokkal nagyobb épületről tanúskodnak. Bár a templom csak egyhajós volt, egy sekrestye és csontház (ossarium) is tartozott hozzá.
Az Avasi-templom romja története
Eredetileg egy római épület állt itt, aminek jellegzetes halszálkás köveit megtalálták a falakban. Szigliget a leletek alapján virágzó település lehetett a római korban. Ami nem csoda, hiszen fontos útvonal haladt itt: a Valcumból (Fenékpuszta) Aquincumba vezető út.
A XII. században már megemlítik a krónikák a Mindenszenteknek nevezett plébániatemplomot. De egy 1420-as években történt határbejárás során a falut már elnéptelenedve találják, és a török időkben elpusztult templomot sosem építik vissza. Sőt, a köveit még el is hordják a falu házainak megépítéséhez.
Pár sírt is találunk körülötte. Mohosakat, megdőlt kereszteket, de még feltáratlan sírok is vannak!
Az Avasi-templom romjához kapcsolódó monda
A kőkecske mondája elég gyakran előfordul a Dunántúlon, de a Balatonnál csak Szigligeten bukkantam rá.
A történet lényege, hogy a törökök elvonulásuk után egy kőből készült kecskeszobrot hagytak maguk után a templom előtt. Az emberek nem tudták ezt mire vélni, de ott hagyták, leginkább a gyerekek játszottak vele.
Egyszer aztán jött egy török vándor, aki az éj leple alatt széthasította, és kiderült, hogy kincsekkel volt tele! Na, képzelhetitek, hogy dühöngtek a szegény parasztok! Ott volt a kincs végig a szemük előtt!
Ezt a mondát a Csodák tava című könyvemben is megtalálod. Vagy itt a blogomon.
A templom mellett
Bájos kis parkocskát találnunk a templom mellett: a Wass Albert emlékparkot
Festői látvány Wass Albert domborműve a télen is zöld lombokkal, a háttérben a templommal.
Szívből ajánlom mindenkinek egy kellemes sétára az avasi templomromot és a környékét.
Mit érdemes még az Avasi templom-rom környékén felfedezni?
- A badacsonyi Rózsakő
- A Szent György-hegyi tanösvény
- A Fekete kastély Balatonedericsben
- Csodabogyós barlang Balatonedericsben
- Gulács
Ha tetszett, amit olvastál, gyere és csatlakozz MinaVidi Facebook vagy Instagram oldalához, vagy maradj itt a blogon, ahol további ötleteket találsz balatoni kirándulásokhoz, együtt töltött időhöz, meséléshez és megnézheted fotóimat is.
Vagy olvass bele valamelyik könyvembe, a balatoni mondákat és legendákat összegyűjtő Csodák tavába, vagy az apróbbaknak szóló meseregényembe, amiben két balatoni tündérke egy régi legenda nyomába ered, hogy kiderítsék, hova tűntek az óriások, akiknek köszönhető a Balaton születése. Itt meg is tudod rendelni, hogy legyen saját példányod is!