A Hévízi-tó környezete egyszerűen varázslatos. Olyan, mintha a mesék földjén járnánk. Nem csoda, hogy kialakítottak itt egy gyönyörű sétautat Tavirózsa tanösvény néven. Télen különösen izgalmas, amikor a melegvíz párát von a patak köré.

A Tavirózsa tanösvény
A hévízi véderdő nagyon fontos szerepet tölt be a tó mikroklímájának szempontjából: amint a neve is mutatja, védi a tavat az északi széltől, a portól, a gyors kihűléstől. Mindeközben páratlan élővilága van. Ezt tekinthetjük meg a 2021-ben átadott Tavirózsa tanösvényen.
A szépen kialakított utak, pallók még akár babakocsival is lehetővé teszik a sétát.

Bájos hidacskáival egyszerűen mesebeli az erdő. Szinte keresi az ember, hogy mikor bukkan fel egy tündér vagy bújik elő a fák közül egy unikornis, hogy igyon a patak vizéből.

A fák a sok borostyánnak, élősködőnek köszönhetően télen is sok helyen zöldek, így üdítő látványt nyújtanak.

Az eligazító táblákon mindenféle érdekességet tudunk meg ezekről a fákról, betelepítésekről, inváziós fajokról, helyreállításokról. Így talán még lenyűgözőbb például a kőrisek látványa.

Ahogy bolyongunk, időről időre visszajutunk a tóhoz, ami nem kevésbé varázslatos sejtelmes párákba burkolózva.


Az eligazodást mondjuk nagyban segítené, ha a sok helyen kirakott térképes táblákon nagy piros ponttal jelölnék, hogy “itt áll Ön.” Ehelyett minden térképen ugyanazt látjuk, és próbáljuk a tóhoz képest belőni magunkat. Például így jöttünk rá, hogy a lombkoronasétányhoz meg kell kerülnünk a tavat. Útközben elhaladtunk a Festetics fürdőház romantikus tornyai alatt.

A lombkoronasétány
Mostanában nagyon menő dolog lombkorona-sétányokat avatni. Ennek az a célja, hogy az emberek a fák lombjai között sétálva más perspektívából fedezzék fel az erdők élővilágát. Én mondjuk még nem jöttem rá, hogy ez mennyiben más egy sima kilátótól, hiszen olyankor pont úgy a magasban látjuk a fák lombkoronáját, de marketing fogásnak mindenképpen pompás.
Nos, még pompásabb lett volna, ha látogatható lett volna, hiszen szemmel láthatólag gyönyörű kilátás nyílik innen a tóra és környékére, nekünk azonban sajnos be kellett érnünk a faépítmény látványával. 🙂

Ami 15 méteres magasságával amúgy tényleg elég látványos.
Sebaj, legalább lesz miért visszajönni!
Sétánk végeztével pedig mi mást tehetnénk (különösen ha télidőben jól átfagytunk), mint csobbanni egyet a tóban!

Mit érdemes még a hévízi Tavirózsa tanösvény környékén felfedezni?
- Hévíz a tavon túl
- A keszthelyi Festetics kastély
- Fenékpuszta (Keszthely)
- A Hévízi-tó
- Kis Balaton: Fekete István Emlékhely a Diás-szigeten
- Rezi vára
- Szent Mihály kápolna Vonyarcvashegyen
- A zalaszántói Béke Sztúpa
- Bazaltuca és Vadlánlik a Keszthelyi hegységben
Ha tetszett, amit olvastál, gyere és csatlakozz MinaVidi Facebook vagy Instagram oldalához, vagy maradj itt a blogon, ahol további ötleteket találsz balatoni kirándulásokhoz, együtt töltött időhöz, meséléshez és megnézheted fotóimat is.
Vagy olvass bele mesekönyvembe, amiben két balatoni tündérke egy régi legenda nyomába ered, hogy kiderítsék, hova tűntek az óriások, akiknek köszönhető a Balaton születése. Itt meg is tudod rendelni, hogy legyen saját példányod is!
