Van egy szép decemberi hagyományunk, a Luca-búza ültetés, ami remek lehetőség arra, hogy több legyet üssünk egy csapásra, és több tantárgyat is megismertessünk gyerkőceinkkel.

img_20171213_062728.jpg

1. tantárgy: hagyományőrzés
A Luca-búza ültetése régi néphagyomány, és elsődleges célja a jövő évi termés megjóslása. Ha a december 13-án elültetett búza karácsonyra magas és sűrű lett, akkor jó idő, jó termés ígérkezett jövőre. Mielőtt bárki ajka mosolyra húzódna, hogy ugyan hogy lehet a búzából a jövő évi időjárásra következtetni, megkérdezném, hogy ugyan hogy lehet a meteorológiai előrejelzés alapján az aznapi időjárásra következtetni? 🙂

2. tantárgy: biológia
Ez a 10 nap nagyszerű lehetőség arra, hogy a növekedés, csírázás biológiáját megfigyeljük a gyerekekkel!
Hogyan is kezdjük? A búzamagokat (bioboltokban szinte biztos, hogy találtok csíráztatásra alkalmas búzamagot) egy edénykében áztassátok be 12 órára! Ezután egy cserepet (vagy tejfölös poharat alul kilyukasztva) töltsetek meg földdel, szórjátok bele a búzamagot, majd vékonyan vonjátok be földdel, és locsoljátok meg! 1-2 marék búzát félre is tehettek egy tálkában csírázni. Fenséges csemege egy szelet vajaskenyéren! (Ebben az esetben csak csíráztatásra készült magokat vegyetek, mert a normál vetőmagokat vegyszerekkel kezelik a kártevők ellen, így ezek nem alkalmasak emberi fogyasztásra. Áztatás előtt pedig mossátok át alaposan!)
Ha átlátszó cserépbe ültetitek a magokat, akkor jobban lehet majd látni a gyökerek fejlődését. A ronda cserép miatt ne aggódjatok, egy karácsonyi csomagolópapír csodát tesz vele!  Méltó dísze lesz a karácsonyi asztalnak!
Ezek után nincs más dolgunk, mint locsolni és figyelni a növekedést!

3. tantárgy: szorgalom avagy rendszerességre nevelés
Tudjuk a különböző nevelési könyvekből, oldalakról, hogy mennyire fontosak a rendszeresen visszatérő apró feladatok gyermekeink személyiségének fejlődése céljából. Nohát, akkor bízzuk meg vele a kölköt, hogy locsolgassa azt a Luca-búzát!
Kezdődjön minden reggel azzal, hogy odamentek a cseréphez, megnézitek, nedves-e a föld, és ha nem az, akkor enyhén permetezzétek be! Lesz nagy öröm, ha a rendszeres munkának meglesz a gyümölcse, és kibújik a zöld! 🙂

Karácsonyra pedig remélhetőleg szép sűrű és zöld lesz, így tényleg méltó dísze lehet a karácsonyi asztalnak! És a termés is jó lesz jövőre! Legalább annyira, mint amennyire napsütés lesz ma a meteorológia szerint 🙂

Ha tetszett, amit olvastál, gyere és csatlakozz MinaVidi Facebook  vagy Instagram oldalához, vagy maradj itt a blogon, ahol további ötleteket találsz balatoni kirándulásokhozegyütt töltött időhözmeséléshez és úgy általánosságban a balatoni hangulathoz, életérzéshez.