Szeretitek a tündérfüvet? Vagyis ahogy a normálisan emberek hívják, a csírát? (Korábban mi is így hívtuk, de mivel húsimádó kislánykám nem volt hajlandó megkóstolni, Apa elnevezte tündérfűnek. Azóta megeszi. A marketing hatalma :-))

A tündérfű igazi vitamin és ásványbomba! Ráadásul nagyon finom. Ellentétben az éretlen téli paradicsomokkal. Otthon készítve pedig nem is drága, és az ökológiai lábnyomunkkal is lényegesen elégedettebbek lehetünk, mint egy spanyol paradicsom elfogyasztása esetén.

img_20180122_141156.jpg

Hogy érdemes hozzákezdeni az otthoni csíráztatáshoz?

A legegyszerűbb, ha veszünk hozzá egy csíráztató tornyot, amit elsősorban bioboltokban lehet beszerezni 1000-2000 Ft körüli árban. Csíráztatni való maghoz viszont a legtöbb szuper- és hipermarketben is hozzá lehet férni. Nagyon fontos, hogy csak csíráztatásra szánt magot szabad használni, mert a vetőmagokat vegyszerrel kezelik!
Először egy alapos átmosás után áztatni kell a csírát a torony áztató tálcájában, mindig rajta van a zacskón, hogy mennyi ideig.

img_20180122_141243.jpg

Utána naponta legalább kétszer (praktikusan reggel és este) hideg vagy langyos vízzel kell leöblíteni, és a lyukacsos tálcákon kell elosztani. A mi csíráztató tornyunknak van sötétzöld és átlátszó tálcája is. A fény hatására ugyanis állítólag más anyagok fejlődnek ki benne. Persze lehet, hogy csak brit tudósok szerint, mi azért mindkettőt használjuk, biztos, ami biztos.

img_20180122_141232.jpg

Kislánykám kedvence a lucerna-tündérfű, ez nagyon gyorsan nő, és nagyon egyszerű kezelni. 3-4 nap alatt kész is van!

img_20180121_203012.jpg

A búzacsíra is finom, édes, de valahogy nem olyan szapora, mint a lucerna. A fiúk szeretik a karakteresebb ízeket, mint a hagyma és a vöröskáposzta. Vajas kenyérre halmozva páratlan reggeli! A zsázsával viszont még nem sikerült boldogulnom, mindig benyálkásodott. Állítólag azt agyagtálkában érdemes csíráztatni. Na, ennyit azért nem érek rá szórakozni vele. 🙂

tunderfuok.jpg
Fontos, hogy mindig alaposan át kell mosni a csírát, penészes, büdös csírát sosem szabad enni, ha bepenészedik, a csíráztató tálat is alaposan fertőtleníteni kell! A nyers csíra fogyasztása kisgyermekeknek nem javasolt, az esetlegesen előforduló e-coli miatt. Ezért a gyerekek kisebb korában a kenyérbe sütöttem a csírát. Nyilván így nemcsak az e-coli veszélyeitől, hanem bizonyos vitaminoktól is megszabadítottam a csírát, de azért jut is, marad is. 🙂

Próbáljátok ki ti is!

Ha tetszett, amit olvastál, gyere és csatlakozz MinaVidi Facebook  vagy Instagram oldalához, vagy maradj itt a blogon, ahol további ötleteket találsz balatoni kirándulásokhozegyütt töltött időhözmeséléshez és úgy általánosságban a balatoni hangulathoz, életérzéshez.