December 13. Luca napja. Miért olyan kiemelkedően fontos a régi magyar hagyományok szerint? A wikipedia szerint a naptárreform előtt ez volt a téli napforduló napja. Luca nevében az éleselméjűek már meg is találják a fényt, latinul a luxot, és végre nem rövidülnek a nappalok, hanem egyre hosszabbak!

Ehhez a jeles naphoz aztán számtalan néphagyomány kötődik, érdemes ezekből meg is tartani párat.

img_20181212_173629.jpg

Az első mindjárt rendkívül szimpatikus is: ezen a napon nem szabad sütni, fonni, varrni, mosni és kölcsönadni sem, mert az a boszorkányok kezére juthat. Hagyjuk tehát a dagadt ruhát másra (vagy másnapra – ha reálisabbak akarunk lenni), és menjünk inkább el egy közeli adventi vásárba karácsonyi hangulatot és kürtőskalács-illatot szívni magunkba! Esetleg forraltbort. Esetleg ne csak illatot. 🙂

img_20181212_080946.jpg

Nézzük a következő hagyományt: a Luca-széket. Hát ez már fogósabb kérdés, ha csakugyan követni akarjuk, hiszen első körben kell szereznünk 13 féle fát. Ebből barkácsoljunk egy széket, majd karácsony napjáig mindennap faragjunk rajta egy kicsit. Ha aztán az éjféli misén erre állunk, meglátjuk a boszorkányokat. (Állítólag ilyenkor az ördögéhez hasonlatos szarvakat látunk – mellesleg mondják, hogy nem kell ehhez Luca-szék, mert abból is felismerhetjük őket, hogy oldalazva mennek be a templomba, hogy láthatatlan szarvaik beférjenek) Igen ám, de a széken ők is meglátnak minket, ezért mindenképp legyen tele a zsebünk mákkal, ha ugyanis ezt elszórjuk, kénytelenek összeszedni, ezalatt szépen kereket oldhatunk. Hazaérve viszont vessük tűzre a széket, mert különben a boszik könnyen ránk találnak. Ha nincs nálunk szék, nem emlékeznek ránk. A boszik már csak ilyen feledékenyek. Hosszú szarv, rövid ész…

A következő hagyományt a házasulandó hajadonoknak ajánljuk. Készítsen a leány 12 gombócot, s rakja beléjük a falu/osztály/egyéb területi egység 12 házasulandó legényének a nevét. Aztán amelyik gombóc főzéskor a leghamarabb feljön a víz színére, az a legény lesz a férj. Amennyiben hajadon leányunk nem tud gombócot főzni, semmi pánik, van alternatív megoldás! Ebben az esetben 12 cédulára írja fel a kiszemelt legények nevét, majd karácsony napjáig minden nap dobjon ki egyet vagy vessen tűzre, de meg ne nézze! Az a legény, amelyik karácsony napjára megmarad, lesz a férj. Hoppá! 🙂

img_20171213_062728.jpg

A következő hagyományt jó szívvel ajánljuk mindenkinek, főleg kisgyerekes családoknak. A Luca-búza ültetése ugyanis a hagyományon kívül a gyerekek természettudományos ismereteit is növeli, és nem utolsósorban karácsonyi asztalunkat is fel fogja dobni. Vegyünk hát egy marék búzát (érdemes bioboltokban, vagy a hipermarketekben csíráztatáshoz alkalmas magot venni, így a maradékot csíraként tudjuk hasznosítani. Ehhez tippek itt)! Áztassuk be 12 órára, majd egy cserép földre szórjuk a magokat, és vékonyan fedjük le földdel. Naponta-kétnaponta spricceljük le vízzel, vagyis tartsuk nedvesen a földet. Nemsokára a gyerekek legnagyobb örömére ki fog bújni búzácskánk, majd napról-napra egyre erősebb és sűrűbb lesz. Ha pedig karácsony napján nagyon sűrű és erős lesz a Luca-búza, jövőre szép időre, jó termésre számíthatunk. Ha csenevész, akkor többet ebből a boltból ne vásároljunk magot aszályra, vagy épp ellenkezőleg túl sok esőre, belvízre, magyarul rossz termésre számíthatunk. A szép Luca-búzát egyébként szokás volt a karácsonyi oltárra, illetve az étkezőasztalra helyezni – igazi DIY karácsonyi dekoráció, nemde? Lehet gyertyával dekorálni, mi egy aprócska, iskolában készült házikót raktunk bele.

img_20181212_075950.jpg

Na persze, nem csak a búzából következtethetünk a következő év időjárására. Azt is megtehetjük, hogy mától karácsonyig minden nap felírjuk az időjárást, és a 12 napból sorra következtethetünk az elkövetkezendő 12 hónap időjárására. Ha például Luca-napján hideg lesz, akkor a január is hideg lesz. Másik verzió szerint, ha egy hagymát ezen a napon 12 szeletre vágunk, sírni fogunk, és megsózunk, meg kell figyelnünk, melyik hónapra eső hagymaszelet nedvesedik be. Amelyik benedvesedik, az a hónap esős lesz.

Karácsonykor várom a tapasztalatokat! Aztán majd megosztjuk az Országos Meteorológiai Szolgálattal! 😉

Ha tetszett, amit olvastál, gyere és csatlakozz MinaVidi Facebook  vagy Instagram oldalához, vagy maradj itt a blogon, ahol további ötleteket találsz balatoni kirándulásokhozegyütt töltött időhözmeséléshez és úgy általánosságban a balatoni hangulathoz, életérzéshez.