A gyerkőcök óvodájában nagy hagyománya volt a kiszebáb égetésnek, de mióta iskolába kerültek, ez kimaradt életünkből. Ezért kapva-kaptunk az alkalmon, hogy egy barátunk megirta: Fenyvesen lesz hagyományos télűzés!

img_20180218_100501.jpg

A helyi nyugdíjasklub szervezte, és hát a marketing nem az erősségük, az online meg főleg nem, így barátnőmmel hiába próbáltunk utánanézni a neten, hogy pontosan hogy lesz az esemény, semmi nyomát nem leltük. Azért nekiindultunk, lesz, ami lesz felkiáltással. Lett. Egész szép tömeg gyűlt össze a községháza parkolójában szombat késő délután: kisgyerekes családok, kamaszok, és persze nyugdíjasok szép számmal.

De mi is az a kiszebáb? A kiszebáb egy – többnyire menyecskét – formázó felöltöztetett szalmabáb, ami egyszerre jelképezi a telet, a bajt, a betegségeket. (Hát hiába, mi nők sehogy sem tudjuk megúszni, hogy mindenért minket ne hibáztassanak :-)) Elégetésekor tél- és bajűző rigmusokat kántálva járják körül a tüzet, kereplőkkel és mindenféle zajkeltő eszközökkel riogatják a rosszat. Lángolj, kisze, vidd a telet!

Hát riogattunk mi is, körültáncoltuk a tüzet, volt kereplő, duda, népdaléneklés, rigmusok. A kiszebáb elégetése kicsit ugyan megbotránkoztatta kislánykámat, ugyanis olyan csinosra sikeredett, hogy felháborodva mondva a hidegtől, a tűztől  és méregtől kipirult kerek pofijával: miért nem adtak rá egy rondább ruhát?!! Ezt a szép blúzt elégetni! 🙂

img_20180218_100702.jpg

Miután szépblúzos kiszénk elégett, pogácsára és teára invitáltak minket. Néztük a tüzet, pattogtak a szikrák, faltuk a pogácsát, ittuk a teát, és közben harmónikát hallgattunk. Egy bácsi szolgáltatta a zenét, kérdésünkre elárulta, hogy már 50 éve harmónikázik, ami nehéz mesterség: maga a harmónika is az, hát még játszani rajta! 🙂 Profizmusának köszönhetően többen táncra is perdültek.

img_20180218_100603.jpg

Ami a hatékonyságot illeti, hááááát… Kinézve az ablakon, nem látom, hogy Tél Tábornok fejvesztve menekülne. Sőt! De akkor is nagy élmény volt! Ezúton is köszönjük a szervezőknek, hogy részt vehettünk egy ilyen szép magyar hagyomány őrzésében, ápolásában! Jövőre talán többen leszünk, hangosabbak leszünk, és hamarabb jön majd a tavasz! 😉

Ha tetszett, amit olvastál, gyere és csatlakozz MinaVidi Facebook  vagy Instagram oldalához, vagy maradj itt a blogon, ahol további ötleteket találsz balatoni kirándulásokhozegyütt töltött időhözmeséléshez és úgy általánosságban a balatoni hangulathoz, életérzéshez.