Szőkedencs, ez az aprócska somogyi falucska igencsak régi történelemre néz vissza, hiszen már az Árpádok korában lakott volt. És hosszú történelmének van egy kitartó tanúja, ez pedig nem más, mint egy lenyűgöző faóriás, egy 700 éves hársfa, Magyarország, de sokak szerint Közép-Európa legnagyobb hársfája.
A település mindössze húszperces autóútra van Balatonszentgyörgytől, de ha erre járunk, feltétlenül megéri ezt a kis kitérőt. Magába a faluba nem is kell bemennünk, hiszen a falu régen máshol helyezkedett el, temetője, ahol fánk van, a 7-es túloldalán helyezkedik el. Nem tudjuk eltéveszteni, mert hársfánk messziről látszódik az úton.
A temető parkolójában raktuk le autónkat, és máris szaladtunk a fához.
Ez a fa tulajdonképpen nem is egy fa, hanem egy – valószínűleg egy anyatőről fakadt – facsoport. Tesófák. Így körbeérni legfeljebb egészen nagycsaládosok tudják. Mi kevésnek bizonyultunk ehhez.
A jelenlegi fa korát 700 évben határozták meg, vagyis az Árpádok kihalásakor született, de a kutatások alapján valószínűleg a gyökerei még akár Árpádot is láthatták, amikor bejött a Kárpát-medencébe. Vagyis legalábbis hallhatták a lódobogását. Már amennyire a gyökerek hallanak.
Egészen lenyűgöző látvány közelről is, ahogy fölénk magasodnak a hatalmas ágak.
Ahogy lassan körülöleli a közeli sírokat.
Messziről pedig az összkép nyűgöz le. Megértjük Pósfai György rajongását a hársfák iránt:
Mesehársak
Az öreg hársak mesefák: koboldok, varázsbaglyok tanyái. Csavar, göcsört, odú, legyökerező oldalág járul hozzá változatosságukhoz.
A hársakat mindenki kedveli, arányaik, romantikus és kissé arisztokratikus hangulatuk közel áll szívünkhöz. Egy virágzó hársfa pazar illatot áraszt, gazdag rovarvilág zsong ilyenkor rajta.
Temetők, templomkertek, kastélyparkok, kúriaudvarok kedvelt fája, de néhány szép példányuk emberi lakhelytől távoli, erdei előfordulással lep meg bennünket.
Két nagy triumvirátusuk van. Az egyik három, egymástól teljesen elütő, lenyűgöző ősfából áll (Szőkedencs, Szabolcsbáka, Ötvöskónyi). A kisebbik hármast egymáshoz hasonló habitusú, feltörő és szétterülő fák alkotják (Szombathely-Bogát, Süttő, Sopronhorpács). Akad még néhány szép ötszázas parkokban, arborétumokban, és útszéli feszületekre árnyat borító négyszázasokat is találhatunk.
Gyerekkoromban a mi kertünkben is volt egy hatalmas hársfa a Mátrában. Nővérem sokat mesélt nekem a rajta lakó hét hársfatündérről. Szerintem ezen a fán hétszer hét is elférne. 🙂
A fát folyamatosan ápolják, alátámasztották, kezelik. A gondos ápolásnak köszönhető az is, hogy megtalálták a település Árpád-kori templomát is. Amikor a fa körül a talajeróziótól védő fal építésébe fogtak, rábukkantak erre az ősi emlékre. A kaposvári megyei múzeum munkatársai tárták fel a csaknem másfél méteres alapfalakat, és a tervek szerint ha a teljes feltárás befejeződik, az egykori templomot részlegesen, bemutató jelleggel tárják majd az érdeklődők elé. Ennek mondjuk még nem láttuk nyomát, pedig ezt egy 2011-es cikkben olvastuk. Csak a gondos ápolásnak, alátámasztásnak.
Gyerekeink legnagyobb örömére a fa sem kerülte el a geoláda-rajongók figyelmét, ezért titkos ládika lapul az egyik odúban.
A fa egyébként kislevelű hárs, mint megtudtuk. És eléggé soklevelű is. 🙂 Hatalmas zöld sátrat borít felénk, ami alá jó behúzódni a nagy forróságban.
Reméljük, még sokáig fölénk borul hatalmas lombkoronájával ez a gyönyörű faóriás.
Mit érdemes Szőkedencs környékén megnézni?
- Csillagvár – a romantikus történelem a Balaton csücskében
- Kányavár-sziget – tanösvény a Kis-Balatonon
- Kápolnapusztai bivalyrezervátum
- Buddhista csend Balatonkeresztúron
- A balatonberényi Csicsergő-sziget
- Gyerekbarát kirándulások Zalakaros környékén
- Kőszikla-szurdok és Árpád-forrás Nagybakónaknál
Ha tetszett, amit olvastál, gyere és csatlakozz MinaVidi Facebook vagy Instagram oldalához, vagy maradj itt a blogon, ahol további ötleteket találsz balatoni kirándulásokhoz, együtt töltött időhöz, meséléshez és megnézheted fotóimat is.
Vagy olvass bele mesekönyvembe, amiben két balatoni tündérke egy régi legenda nyomába ered, hogy kiderítsék, hova tűntek az óriások, akiknek köszönhető a Balaton születése. Itt meg is tudod rendelni, hogy legyen saját példányod is!
