A balatoni nyár… – kinek ne dobbanna meg a szíve, ha ezt hallja? Gumimatracon lebegni a vízben, sajtos-tejfölös lángost ebédelni, (életkortól függően) rozéfröccsel/limonádéval hűteni magunkat, elvarázsolódni a naplementétől… A balatoni nyaralás minden magyar szíve csücske – nem véletlen, hogy gyermekeinknek is meg akarjuk mutatni. De érdemes néhány aranyszabályt betartani, hogy ne váljon rémálommá az egész évben várt egy-két hét. Tippek a tökéletes balatoni nyárhoz…
1. Süss fel nap! Fényes nap!
Bármennyire is szeretjük a napot, bármennyire is szeretnék olyan barnák lenni, mint a bikinimodellek a citylightokon, azért ma már mindenki tudja, hogy ennek sajnos egyre több a veszélye. Vagy mégsem? Pirosra sült hátak, hámló vállak bizonyítják, hogy sokan még mindig nincsenek tudatában a leégés veszélyeinek: ilyenkor nem egy múló kellemetlenségről van szó, hanem maradandó károsodásról.
Pedig nem is olyan bonyolult dolog védekezni! Az első szabály a 11-3-as: vagyis 11 és 3 óra között lehetőleg ne legyünk a tűző napon. Egészen kisgyerekeknél ez nem is nagy gond, hiszen úgyis ebéd- és alvásidő van ilyenkor, nagyobbaknál viszont nehezebb megoldani, hiszen ki az ördög akarna kijönni a vízből, amikor a legmelegebb van? Szerencsére a Balaton számtalan alternatív programot nyújt, ahol elkerülhető a tűző nap: izgalmas látogatóközpontok a tihanyi Levendulaháztól a balatonföldvári Hajózástörténeti Múzeumon át a somogyvári Szent László Nemzeti Emlékhelyig, kirándulások az erdőben például a Badacsonyon, a Kányavár-szigeten a Kis-Balatonon, a tihanyi barátlakásoknál vagy a lellei Parkerdőben – csupa olyan program, ami ellen biztos nem fog tiltakozni a gyerek! Aztán a kirándulás után végre csobbanhatunk a vízbe, juhuhuuu! 🙂
Ha pedig mégis a strandon maradunk a kritikus 11-3-as időszakban, ne feledkezzünk meg a napvédelemről: a naptejekkel még a legérzékenyebb bőrű gyerekeket is hatékonyan meg tudjuk védeni. Ne felejtsük fürdőzések után újra bekenni őket, akkor is, ha felhős az ég, mert ilyenkor még jobban szóródik az UV. Védőfelszerelésről is gondoskodjunk: egy vagány szalmakalap a kisfiúknak, bájos virágos kalapkák a kislányoknak – tuti nem fognak tiltakozni ellene! Főleg, ha anya is viseli.
A vízben ajánlott a póló használata, akár egy hosszúujjú fehér pamutpóló, akár a sportboltokban kapható fürdőpólók – mind segítenek kiszűrni az UV-t.
Nagyon fontos – és erről sokan megfeledkeznek – a szemünk védelme is. Bár nyilván a vízben ez nem túl praktikus, de a parton töltött időben célszerű a gyerekeknek is UV-szűrős napszemüveget használni. Ezekből is van sok olyan vagány verzió, aminél nem nagyon kell a gyerkőcöt rábeszélni a viselésre. Apróságoknak gumiszalagos napszemüveg is kapható.
A strandra pedig mindenképpen vigyünk magunkkal strandsátrat, ahova be tudunk húzódni két fürdés között egy-egy kártyacsatára vagy olvasgatásra. Vagy építsünk bunkit törülközőből. A designt nem kell feltétlenül túltolni.
2. Azért a víz az úr
Az északi parton talán nem kell ennyire hangsúlyozni, de a délin mindenképp: “azért a víz úr…” Bármilyen sekély is a víz, bármennyire is nagy a kísértés, hogy beküldjük a kölyköket a vízbe, mi pedig elmerüljünk végre a három hónapja az Amazonon megrendelt, de még ki sem nyitott regényünk olvasásában, ezt sose tegyük! Mindig tartsuk őket szemmel, hiszen akár térdig érő vízben is meg lehet fulladni, ráadásul a fuldoklás jelei korántsem ismerhetőek fel olyan könnyedén, mint gondolnánk. A fuldoklók egyáltalán nem kapálóznak látványosan, főleg nem integetnek és kiáltanak segítségért.
Különösen fontos a figyelem a vízijárműveknél. Csónakázásnál, vitorlázásnál csakis mentőmellényben ülhetnek a gyerekek be. De vízibiciklinél, szörfnél, akár csak egy gumimatracnál is figyelni kell. Bár közhely, hogy felhevült testtel nem szabad a vízbe ugrani, a Balaton sajnos minden évben szedi az áldozatait. Mindig tartsuk folyamatosan szemmel a gyerekeket, méghozzá olyan közelről, hogy időben be tudjunk avatkozni. Így legalább instaképeink is jó minőségűek lesznek. 🙂
3. Katalinka szállj el…
Vannak kedvenc bogaraink, mint a katica, a gyerekek számára végtelenül szórakoztató bodobácsok, de sajnos a strandokon ezek a ritkábbak. Annál több a darázs (a vízimentőkhöz fordulók jelentős hányada csípés és kagyló okozta sérülések miatt veszi igénybe a szakszerű segítséget), a szúnyog és sajnos újabban a kullancs is. Ezért célszerű mindig papucsban elszaladni lángosért vagy fagyiért, nehogy belelépjenek a gyerekek egy darázsba. A kullancs elleni védekezés már összetettebb probléma. Igaz, a nyári forróságban nem olyan jellemző a strandon, de azért fel kell készülnünk rá: a gyerekek nem feltétlenül maradnak a strand szépen nyírt gyepén, hajlamosak bemenni egy-két béka vagy sikló kedvéért a susnyásba. Ráadásul Somogy, Veszprém és különösen Zala megyében a kullancsok nagyon fertőzöttek. Az általuk okozott két legveszélyesebb betegség közül az agyhártyagyulladás ellen létezik védőoltás, a Lyme-kór ellen viszont nem. Ezért kulcsfontosságú, hogy minden nap átvizsgáljuk a gyerekeket (és magunkat is persze, főleg, ha mi is szeretünk békászni a susnyásban), és amennyiben kullancsot találunk, gyorsan távolítsuk el a gyógyszertárban kapható kullancscsipesszel. Semmiképpen se kenegessük, forgassuk és próbáljuk meg kiszedni ecettel, vagy ráolvasással, vagy egyéb megdöbbentő magyar felfedezéssel (amit a gyógyszerlobbi persze gondosan eltitkol)! A kiszedés után pedig figyeljük folyamatosan a csípés helyét, hogy megjelenik-e a tipikus, lassan növő kokárda-szerű piros folt.
4. És még Bambi is kapható!
Hidratálás. Folyadékutánpótlás. Fontos kulcsszavak ezek, amik a forró nyári napokon különösen lényegesek. És bár a strandbüfék kínálata elég sokszínű üdítők tekintetében, ne erre építsünk! Persze időnként elcsábulhatnak a gyerekek egy-egy jéghideg limonádére vagy jégkására, de azért, mindig legyen nálunk elég víz, esetleg tea (de ebben az esetben ízesítés nélkül vagy minimális cukorral). Hasznos lehet a gyümölcs is, ami ráadásul nemcsak a folyadékpótlásban hatékony, de pénztárcánkra is kedvezőbb hatással bír – ennyivel kevesebb sajtos-tejfölös lángos és nutellás palacsintára lesz szükségünk a büfénél. Van-e jobb annál, mint beülni a Balatonba egy szelet édes dinnyével?
A strandolás persze elkerülhetetlen lángos, palacsinta, mais-mais-bitte nélkül, de azért ilyenkor sem árt odafigyelni a rendes étkezésre. Szerencsére a gasztroforradalom már elérte a Balatont, még a partot is! Strandbüféknél és közeli éttermeknél is találunk minőségi, helyi alapanyagokból dolgozó helyeket, ahol még a glutén- és laktózérzékenyekre is gondolnak. Ilyenek például családi kedvenceink, a fenyvesi Konyhám, a csopaki Andi Grillkert vagy a fonyódligeti Liget Étterem.
5. Játszani is engedd…
És végül hogy igazi kikapcsolódás legyen mindenkinek, hagyjuk a gyerekeket szabadon játszani! Hagyjuk, hadd legyen fülig sáros, iszapos, majd lecsutakoljuk este. Vagy a hétvégén. Vagy legkésőbb augusztus 31-én. 🙂 Ne korlátozzuk, ne mondjuk meg, mit játsszon, viszont próbáljuk meg korlátozni a kütyühasználatot. Ha nem tud lekattani, megbízhatjuk hasznos feladatokkal, amivel ellesz egy darabig: pl. gondoskodjon a családi vacsiról, és fogjon egy-két küszt. Lándzsával.
És akkor induljon a balatoni nyár!
Ha tetszett, amit olvastál, gyere és csatlakozz MinaVidi Facebook vagy Instagram oldalához, vagy maradj itt a blogon, ahol további ötleteket találsz balatoni kirándulásokhoz, együtt töltött időhöz, meséléshez és úgy általánosságban a balatoni hangulathoz, életérzéshez.