A Balaton fantasztikus hely. Különleges kisugárzását, energiáit, nyugalmát 3 vallás képviselői is felfedezték, és ide települtek. Balatoni szerzetesek közösségeinek látnivalóit gyűjtöttem egybe.

img_20171017_214308.jpg

1. Az egzotikus – Krisnavölgy Somogyvámoson 

A Krisnavölgy Somogyvámoson egy pici India a Balatontól egy macskaugrásra. Fonyódtól húszpercnyi autóútra találjuk ezt az egészen különleges hangulatú helyet, melyet akár valamelyik meghirdetetett rendezvényükön (búcsú, tökfesztivál), akár csak úgy fel lehet felkeresni.

Érdemes csatlakozni a vezetett bemutatókhoz, mert így nyerünk képet igazán az ott élők életéről, hitéről, kultúrájáról. A vezetés során ugyanis megismerkedhettünk a krisnások vallásának alapjaival, és a somogyvámosi ökofarm történetével.

A 93-ban alapított farm mára 270 hektárrá nőtt, és bár kitűzött céljuktól, az önellátástól azért még odébb vannak, de szépen haladnak felé: van saját erdejük a fafűtés biztosítására, kertészet, tehenészet.

A templom pedig teljesen lenyűgőzött minket. Színpompa, vidámság, életigenlés a szobrokon, domborműveken, képeken, dekorációkon. Nagyon más, mint a mi templomaink. Nagyon egzotikus.

Mi a korábban említett vezetett túra keretében jártuk be, és miközben a különleges helyet csodáltuk, szerzetesünk megválaszolta kíváncsi kérdéseinket is: hányan járnak az ottani iskolába? Elhagyják-e a gyerekek a farmot, ha felnőnek, vagy visszajönnek? Cölibátusban élnek-e a szerzetesek? Megannyi olyan kérdés, amit ők már bizonyára unnak, vezetőnk mégis hallatlan derűvel és türelemmel válaszolgatott nekünk. Sőt ajándékul még egy imába is bevont minket.

A vezetett túra után bejártuk a farmot, jártunk a kis ajándékboltban, ahol egyrészt az ökofarm kézműves termékeit, szörpöket, chatnikat lehetett megvenni, másrészt a szokásos indiai boltok kínálatát: füstölőket, csecsebecséket, tarka ruhákat. Mi egy könyvvel, a Mahábháratával gazdagodtunk. Megnéztük kívülről az iskolát, a tehenészetet, bolyongtunk a parkban, a kis tavacskánál, bambuszerdőben, majd elfogyasztottunk egy finom (persze vega) ebédet az étteremben.

img_20171017_214755.jpg

2. Buddhista nyugalom – Balatonkeresztúr

Ha valaki azt mondja, budhizmus és Balaton, legtöbben rávágják: zalaszántói Béke Sztúpa. És tényleg feledhetetlen élményt jelent a hatalmas sztúpa, mely Európában egyedülállóként Buddha eredeti ereklyéjét rejti magában. Mi azonban mégis  inkább a Balatonkeresztúrra megyünk, hogy egy sokkal csendesebb, kevésbé ismert helyet mutassak be, buddhista balatoni szerzetesek otthonát.

img_20190724_154136.jpg

A Rabten Tashi Ling Magyar Tibeti Központot 2000-ben hozták létre, ezzel két embernek állítottak egyszerre emléket. Az egyik “Gese Rabten, az első Tibetből származó személy, aki népének kultúráját elhozta Nyugatra, és 1974-ben Svájcban kolostort alapított.”

A másik személy pedig nem más, mint Kőrösi Csoma Sándor, aki viszont első európaiként tanulmányozta a tibeti kultúrát a Himaláján átkelve. Ennek a nagyszerű embernek bronzszobránál érdemes kicsit megállni, és átgondolni, mit tett ez a hőslelkű, mégis alázatos magyar.

Lényegében pénz nélkül, gyalogszerrel indult el álmát, az Ázsiában maradt magyarokat megkeresni. Dermesztő himalájai hidegben gyapjútakarókba burkolózva, csupán jakvajas teán élve megalkotta a mind a mai napig utolérhetetlen tibeti-angol szótárt és nyelvtant, ami a világ legnagyobb tudósai közé emelte őt. És a budhisták által is mélyen tisztelt emberré.

img_20190724_154354.jpg

A központban templom, sztúpa, szobrok, bérelhető vendégházak, gyönyörű vadvirágos mező, aminek rövidre vágott verziója az ösvények. Ahogy sétálgattunk, megfogott minket a béke, a csönd, a nyugalom. Igazi kikapcsolódás és megnyugvás a pezsgő balatoni nyárban.

img_20190724_154325.jpg

3. A háromszor éledő – katolikus balatoni szerzetesek

Harmadik közösségünknél, a balatoni szerzetesek közül a katolikusnál is az előző trükkhöz folyamodunk: ha megkérdezünk valakit, hogy Balaton és apátság, gondolkodás nélkül rá fogja vágni: Tihany. De Tihanyt talán nem is kell bemutatni. Ezért egy kicsit messzebb tekintünk, és a Bakonyba utazunk, Zircre.

Ezen a lenyűgöző helyen III. Béla királyunk alapított monostort 1182-ben. A törökök alatt elnéptelendő apátságba később sziléziai szerzetesek leheltek új életet. Később 1814-ben önállósodott, és végre saját, magyar apátot kapott. A jezsuiták 1773-ban történt feloszlatása után Zirc megkapta a székesfehérvári és a pécsi gimnáziumot, majd Eger és Baja átvételével a magyarországi ciszterciek végül mintegy tanítórenddé alakultak. A kommunizmus idején a rendet feloszlatták, sokan börtönbe is kerültek, és csak 1990-ben tudott az apátság új életet kezdeni. Immár harmadszor.

img_20200523_183027.jpg

Túránkat a könyvtárban kezdjük, ami egyszerűen lenyűgöző!  Az első könyveket a török pusztítás után újraalapító sziléziai szerzetesek hozták, mára a ciszterciek szorgos gyűjtő-, védő-, javítómunkájának köszönhetően már 65.000 kötetet számol, ezzel egészen egyedülálló Magyarországon. Jelenleg egyébként már nem a szerzetesek, hanem a Nemzeti Könyvtár kezeli. Az idegenvezetés során egy csomót titkot megtudtunk, amit most nem szándékozok elspoilerezni, legyen elég annyi, hogy van itt titkos ajtó, asztalnak álcázott létra, nyomok a falon, csillagászati földgömb, és természetesen rengeteg-rengeteg könyv, amiből a kiállított példányok még alsós kislánykámnak is izgalmasnak bizonyultak.

img_20200524_093211.jpg

Az egyháztörténeti kiállítás a jelenkornak megfelelően interaktív, videókkal, tabletekkel és persze rengeteg kinccsel, de ami mégis inkább elvarázsolt minket, az a gyönyörű arborétum. Ahogy hirdeti magáról, ez hazánk legmagasabb fekvésű fás gyűjteménye, angolkert stílusban épült, ennek megfelelően tele van a növények között kanyargó ösvényekkel, rejtekutakkal, fakülönlegességekkel, szobrokkal, patakkal, pavilonokkal.

Itt is eltölt bennünk a nyugalom és béke, amit akár egy misével is megkoronázhatunk az apátságban.

img_20200524_095843.jpg

Ismerd meg ezt is!

Remélem, rövid összeállításom a balatoni szerzetesek közösségeiről elnyerte olvasóim tetszését. Ha igen, ismerjétek meg a többi tematikus gyűjtésemet is.

Ha tetszett, amit olvastál, gyere és csatlakozz MinaVidi Facebook  vagy Instagram oldalához, vagy maradj itt a blogon, ahol további ötleteket találsz balatoni kirándulásokhozegyütt töltött időhözmeséléshez és úgy általánosságban a balatoni hangulathoz, életérzéshez.