Lengyel Dénes nyomán

A badacsonyi ürmös bornak nincsen párja. Még a nádorispán sem kóstolt ilyen finomat! De hogy megérdemelte-e? Erről megoszlanak vélemények. Nézzük, ki mit gondol róla…

img_20200201_223648.jpg

Keservesen teltek a napok és hetek Kisfaludy Sándor számára a zalai nemesi felkelők táborában. Egyre jöttek a hírek Napóleon közeledéséről, de az ő gondolatai csak szerelmes Rózája körül jártak. József nádor, ki szárnysegédjének s bizalmasának választotta a költőt, meg is jegyezte:

–       Csodálatos asszony lehet kegyelmed Rózája, ha mindig csak rá gondol!

Nemsokára levelet kapott Kisfaludy, s a gondos feleség a szerelmes szavak mellé küldött egy csutorát is ízletes ürmös borából. Különleges recept alapján maga készítette az asszony ürmös borát a badacsonyi szőlők és gyógynövények legjavából, s tudta, a táborban jót fog tenni urának a gyógybor.

Itta is Kisfaludy, s olyan jóízűen itta, hogy a nádorispán is megkívánta. Jó szívvel adta neki Kisfaludy, s József nádor elismerően csettintett a nyelvével, amikor megkóstolta.

–       Nem ittam ilyen finomat még életemben! – mondta.

–       Az én Rózám készítette saját receptje alapján – büszkélkedett a költő. – De ha ennyire ízlik fenségednek, szüret után küldetek belőle egy hordónyit.

Telt, múlt az idő, megérkezett Napóleon, s bár vitézül küzdöttek a magyar nemesek ellene, Győrnél bizony csúfos véget ért csatájuk, s megverve futottak Budára. Oda érkezett Kisfaludy is, de nem feledte ígéretét a nádorispánnak. Üzent hát haza, hogy küldjenek neki két hordó ürmös bort.

Jött is jó embere, Ág Ferkó, hozta a két hordónyi bort. Megízlelte az egyiket, s elismerően mondta Ferkónak:

–       Ej, ez nagyon jól sikerült!

–       Ezt tekintetes uramnak készítettem!

Megkóstolta a másikat is.

–       Ez is jó bor, de azért gyöngébb az előzőnél! Ezt kinek szántad, Ferkó?

–       Hát a nádorispánnak, tekintetes uram!

–       De hát ez nem olyan jó, mint a másik!

–       Nem is érdemel meg az olyan bort, mint a tekintetes uram! Németnek ez is elég!

Megharagudott Kisfaludy, jól leteremtette Ferkót, s végül a finomabb bort küldte el József nádornak. Ferkó megcsóválta a fejét, s szép, pörge bajsza alatt morgolódott.

–       Nem érdemli meg azt a német! Tekintetes uramnak sem köszöni ezt meg soha senki!

Így is történt. A háború után Ferenc császár megbízta József nádort a nemesi felkelés történetének megírásával, aki Kisfaludyt kérte fel erre. Két hosszú éven át dolgozott rajta a költő, míg német nyelven, híven megírta a háború történetét. De túlságosan is híven írta meg, nem nyerte el a császár tetszését, így a történet titkos levéltárba került örök feledésre ítélve, a költő pedig kegyvesztésre.

–       Megmondtam én tekintetes uramnak, hogy nem érdemli meg a német a jót! – mondta Ferkó, amikor fülébe jutott ez – Egy cseppet sem érdemel meg, nemhogy egy egész hordót a legjobból!

 

Az ürmös bor mondáját után ismerd meg a többi balatoni mondát! 

További balatoni történetekhez  szeretettel ajánlom könyvemet, a Csodák tavát, melyben 48 balatoni és Balaton környéki mondát gyűjtöttem össze.

Itt bele tudsz is olvasni a balatoni mondákat és legendákat összegyűjtő Csodák tavába, vagy az apróbbaknak szóló meseregényembe, amiben két balatoni tündérke egy régi legenda nyomába ered, hogy kiderítsék, hova tűntek az óriások, akiknek köszönhető a Balaton születése.  Itt meg is tudod rendelni, hogy legyen saját példányod is! Vagy ajándéknak is adhatod Balaton-rajongó kicsiknek, nagyoknak!

Mina és Vidi az óriások nyomában mesekönyv