Matematikai feladvány: ha egy gyerek kétpercenként megkérdezi, “mikor érünk már odaaaaa,” akkor a 150 kilométeres, 100 km/órás átlagsebességgel megtett út során hányszor hangzik el az idegborzoló mondat?
A megfejtést kommentben várjuk, de valójában a válasz indifferens, hiszen a cél az, hogy e szám a nulla felé konvergáljon. Na, ez az igazi feladvány! Ja, és még van két állandónk a sokváltozós egyenletben: az olvasni-képtelen-mert-rögtön-rosszul-lesz-anya-és-lánya.
Szerencsére nekünk van rá megoldásunk. 😉 Korábban már bemutattam öt szuper szójátékot, ezúttal három újabbal bővítjük a repertoárt. Jöjjenek a szójátékok!

img_20180823_133632.jpg

1. Játék a rendszámokkal

Akárhol is haladunk, szinte biztos, hogy autókkal vagyunk körülvéve. Ha mégsem, akkor valószínűleg egy zombi-apokalipszis után vagyunk, és úgy sincs kedvünk játszani. Szóval nézzünk körbe, és figyeljük meg a rendszámokat, majd ezekkel alkossunk szavakat! Mindhárom betűnek szerepelnie kell a szóban: MNK – lehet például munka. PNG – lehet pingpong vagy pengő. Ha ritkább szavakat használunk, magyarázzuk el a gyerekeknek, így még szókincsét is bővítjük! Ha minden betű szerepel, 3 pont!

Ha szót nem találunk, akkor jöhetnek a kétszavas szókapcsolatok: az előbb vizsgált MNK így lehet egy MeNő Kalap. 2 pont. Ha még ez sem sikerül, akkor jöhetnek a 3 betűs szókapcsolatok, ahol az egyes szavak kezdőbetűit használjuk fel. Ez a verzió elengedhetetlen az olyan fantasztikus rendszámokhoz, mint QLX – nem is gondoljuk, hány rendszámban szerepelnek a QWX betűk. De ha a Quadon Lévő Xilofonra gondolunk, meg is oldottuk a kevésbé magyar betűk problematikáját. Ez 1 pont.

Indulhat a verseny? Ki alkotja leggyorsabban a legjobb szót/szókapcsolatot/mondatot? Ki gyűjti a legtöbb pontot?

2. Szólánc-mondat

A klasszikus szóláncot szinte mindenki ismeri, amikor az előző szó utolsó betűjével kell a következő szót mondani. A játék most is ugyanez, csak szintet léptünk: a szavaknak értelmes mondatot kell alkotniuk. Legalábbis többé kevésbé. 🙂 SándoR RopogóS SütiT TalálT TeknősöK KözötT TegnaP PulcsibaN NevetvE EgereK Kanapéján. A határozószókkal gyakorlatilag végtelen hosszúságúra lehet növelni egy mondatot, és bizony néha olyan agyament szókapcsolatok jönnek létre, hogy gurulni fogunk a nevetéstől. 😀

3. Mire gondoltál? szójátékok 

A játék – mint olyan sok a szójátékok között – az ABC néma ledaralásával kezdődik. Ezt kell ugye a második játékosnak hirtelen megállítania (ha a gyerek még nem tudja az ABC-t, találomra mondjunk betűt). A kapott betűvel kezdjük a játékot. Ezzel a betűvel az első játékosnak kell gondolnia egy szót, amit nem mondhat ki, csak a második betűjét. Ha mondjuk b betűvel kezdtünk, és ő a boszorkányra gondolt, akkor annyit mond, BO. A következő játékos megpróbálja kitalálni, mire gondolhatott, és mond egy következő betűt. Ő mondjuk a borókára gondolt, ezért azt mondja, BOR. Első játékosunk (vagy a következő, ha többen vagyunk) tovább gondolja, immár a bor kezdettel, ő arra gondol, borzasztó, ezért azt mondja BORZ. Következő játékosunk BORZA (borzalom), és így tovább. Persze lehet blöffölni, és találomra mondani egy betűt, hátha a másik tudja folytatni. Ha valaki nem tudja folytatni, két lehetősége van: 1. feladja, ekkor a másik kap 3 pontot. 2. Kihívás – kiabálja, és a másiknak meg kell mondani, hogy mire gondolt. Ha csak blöffölt, kihívónknak jár 2 pont. Ha viszont a másik tudja folytatni, annak jár a 3, neki pedig mínusz 1.

Indulhat az autó? 😉

Ha tetszett, amit olvastál, gyere és csatlakozz MinaVidi Facebook  vagy Instagram oldalához, vagy maradj itt a blogon, ahol további ötleteket találsz balatoni kirándulásokhozegyütt töltött időhözmeséléshez és megnézheted fotóimat is.  

Vagy olvass bele mesekönyvembe, amiben két balatoni tündérke egy régi legenda nyomába ered, hogy kiderítsék, hova tűntek az óriások, akiknek köszönhető a Balaton születése.  Itt meg is tudod rendelni, hogy legyen saját példányod is!

könyv mockup