Tipikus karácsonyi ajándék szokott lenni a játékvonat, elsősorban fiús családoknál, bár a lányom is ugyanakkora lelkesedéssel építgette a síneket, mint a bátyja. Nálunk egy viszonylag standard favonatkészlet lett a befutó, és a kiegészítőknek hála több évre megvolt az ötlet, hogy a nagymamáknak, nagypapáknak, keresztanyáknak és egyéb rokonoknak tényleg értelmes tippet adjunk szülinapokra és karácsonyra.
Ám így is eljött az idő, amikor már nem jelentett izgalmat újabb pályák építése. De ekkor sem estünk kétségbe, hanem új szintre emeltük a vonatozást. Íme tippjeink a játékvonat újrahasznosítására kiskamaszoknak!
1. Üzenetküldés a vonattal
A legtöbb gyereknek van olyan korszaka, amikor rajong a titkos üzenetekért, titkosírásokért. Ha ezek a titkos üzenetek ráadásul szokatlan módon érkeznek meg, hát az aztán végképp tuti! Ehhez persze mindenképpen szükséges egy elemes mozdony. Építsünk pályát a lakásban, például konyha és a gyerekszoba vagy a gyerekszobák között! Utána pedig a vonatra gumival kössünk titkos üzenetet, a távirányítóval pedig küldjük be a vonatot a titkos üzenettel a szobába!
- Konyha üzeni gyerekszobának, hogy ufók landoltak a szekrény tetején. Helyzetjelentést kérek!
- Konyha üzeni gyerekszobának, hogy ki kell takarítani a macskaalmot!
- Konyha üzeni gyerekszobának, hogy térkép szükséges a titkos bevetéshez. Kérjük a térkép pontos megrajzolását!
Az üzenetet természetesen titkosírással is írhatjuk. Pl. készülhet egy titkos ABC két példányban (mondjuk 2 betűvel eltolva minden betűt), majd így kódolva az üzenetet, mehet be a gyerekszobába. Az egyik megoldókulcs is ott legyen. Idő lesz, mire desifrírozzák. 🙂
2. Mozgó célpont lövöldözéshez
Ehhez a tipphez feltétlenül szükséges egy szivacslövedékes fegyver. Tudom, sok háztartásban nem található meg ez az igen sokoldalú eszköz, többnyire elvi okokból, amit abszolút elfogadok és tisztelek, hiszen mindenki maga ismeri gyerekét, hajlamosságát az agresszivitásra. Egy alapvetően nyugodt gyerekekkel rendelkező, kreatív családban azonban mindenképp helye van, hiszen célbalövésen kívül használható fakockavárakra helyezett – avatatlan szemeknek zoknigombócnak tűnő, ámde valójában – angry birdök lelövésére, szivacskockákból épült várak stabilitásának ellenőrzésére, fogkihúzásra, és folytathatnám…
Jelen esetben a mozgó célpont előállításához tudjuk felhasználni a fegyvert és távirányítható mozdonyunkat. A mozdonyra és az azt követő vagonokra állíthatjuk célpontjainkat. Mi például tapadókorongos műanyag figurákat használtunk, és ezeket kellett eltalálni. Bumm, bumm, bumm!
3. Videókészítés
Az alfa generációs gyerekek mindig a számítógépen lógnak, kezükhöz már hozzánőtt a telefon, lehetetlenség őket rávenni, hogy kimenjenek a kertbe focizni, hintázni, egyéb réges-régi, például huszadik századi játékokat játszani. De egy kis trükkel mégis kizavarhatjuk őket a kertbe: forgassanak filmet a vonatról! Az is idő, mire összerakják a síneket, és aztán nem kevés időt igényel a rögzítés.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Elsőre nagyon egyszerűnek néz ki a dolog, de higgyék el a kedves olvasók, hogy a föld nem vízszintes, a göröngyökön összevissza állnak a sínek, elakad a vonat, beleesik a vízbe, a gyerek is beleesik, nem ugrik el időben a vonat indítása után (távirányítós vonattal persze egyszerűbb, de nincs a világon annyi elem, amennyi állandóan kell ebbe a sok kütyübe), megcsípi a csalán – szóval ezer tényező biztosítja, hogy ne vegyék fel a filmalapanyagot 5 perc alatt, majd tűnjenek el a sötét szobában összevágni a videót.
Ti mire használjátok még a vonatot?
Ha pedig tetszett, amit olvastál, gyere és csatlakozz MinaVidi Facebook vagy Instagram oldalához, vagy maradj itt a blogon, ahol további ötleteket találsz balatoni kirándulásokhoz, együtt töltött időhöz, meséléshez vagy nézd meg balatoni fotóimat!
Vagy olvass bele mesekönyvembe, amiben két balatoni tündérke egy régi legenda nyomába ered, hogy kiderítsék, hova tűntek az óriások, akiknek köszönhető a Balaton születése. Itt meg is tudod rendelni, hogy legyen saját példányod is!