A szűkös anyagi keretekkel rendelkező iskolák kénytelenek minden lehetőséget megragadni, hogy a szülőktől kérjenek kiegészítsék forrásaikat, ezért mind több helyen jön divatba az adventi vásár. Ide (az amúgy is nagyon ráérő) szülők gyerekkel vagy nélkülük készítenek mindenféle szépségeket, finomságokat, amiket aztán a gyerekek megvásárolnak.
Vannak nagy kézügyességgel rendelkező anyukák, akik olyan aranypapír-csillagokat hajtogatnak, hogy egy japán origami-bajnok is megirigyelné, vannak anyukák, akik előző életükben bizonyára virágkötők voltak, olyan asztali díszeket készítenek, és akkor még a karácsonyi mézeskalács-csodákról ne is beszéljünk! Szabályosak, vékonyak, és a díszítés… Bezzeg az enyémeknek egyik felük lapos és égett, a másik felpüffedt, és csak nagy jóindulattal felismerhetőek a csillag, karácsonyfa és harang formák. A girbegurba dekorációról nem is beszélve! 🙂
Mit tegyen hát a kézügyességgel nemigen megáldott anyuka azon túl, hogy agyonfrusztrálódik látva a többiek remekeit? Először is vegye elő kreativitását, vagy ha ezzel sem rendelkezik, vegyen csillámport! A csillámpor ugyanis rendelkezik egy olyan fantasztikus hatással, hogy elfedi a tökéletlenségeket, és őszinte áhítatot varázsol a kisiskolások arcára. Hűűűűű! Haaaa! 🙂
De mire kerüljön a csillámpor? Hát íme:
1. Karácsonyfát ábrázoló karácsonyfadísz
(mi sem logikusabb, mint hogy egy karácsonyfára karácsonyfát akasszunk! :-))
Hozzávalók:
- 1 fél spatula vagy jégkrémpálcika
- 1 db többé-kevésbé egyenes, vékony gally
- Barna és zöld festék
- Pillanatragasztó
- Akasztó
- Csillámpor
A gallyat törjük szét 5 db, egyre kisebb darabra. Fessük a spatulát barnára, az ágakat zöldre. Amíg még nedves a festék, szórjuk meg csillámporral. Ragasszuk fel a gallyakat, a spatula hátuljára pedig az akasztót. Kész is vagyunk!
2. Kagylóban fenyőfa
Hozzávalók:
- 1 db kagyló (hobbiboltban kreatívkodásra készen kaphatunk, hipermarketekben vagy a Lidl-ben fogyasztásra alkalmas módon is vehetjük, így legalább egy családi vacsihoz is megvan az alapanyag)
- 1 db pici fenyőgally (tényleg pici, 2-3 centis, persze a kagyló méretétől is függ)
- zúzmaraspray (elhagyható)
- kék (akril) festék
- vatta
- csillogós pompom vagy arany csillag
- akasztó
- pillanatragasztó
- és természetesen az elmaradhatatlan csillámpor
A kagyló belsejét fessük be kékre, amíg nedves a festék, szórjuk meg csillámporral. Amíg szárad, a fenyőgallyat szórjuk meg zúzmaraspray-vel (a növési iránnyal ellentétesen lesz fenyőfa-formája, ebből az irányból fújjuk be, egy apró spricc elég). Ragasszuk be alulra a vattát, felülre az akasztót, majd a fenyőfácskánkat a csillogó pompommal vagy csillaggal. Egyszerű és mégis különleges, az adventi vásár egyik kedvence lehet! 🙂
3. Dióbaba karácsonyfadísz
- 1 db dió
- 1 db hungarocell golyó (vagy nagyobb gyöngy)
- fekete alkoholos filc
- anyagdarab
- tortapapír
- csillámpor helyett mi ezúttal arany illetve ezüst festéket haszáltunk, de csillámporral is dekorálhatjuk a diók külsejét.
Fújjuk le a dió külsejét arany vagy ezüst festékkel, vagy ragasztózzuk be, és szórjuk meg csillámporral. Amíg szárad, rajzoljunk szemet-szájat a golyóra/gyöngyre a filccel. A dióba ragasszuk bele először az akasztót, majd a tortapapírból levágott csipkét. Az anyagból vágjuk egy csíkot a fejkendőhöz, és egy félkörívet a takaróhoz. Ragasszuk ezeket bele a dióba a képeken látható módon. Cukiii, nem?
4. Téli tájkép
Hozzávalók:
- kis méretű kartondoboz
- szürke kartonpapír (ne legyen vastag, ha nincs szürke, vízfestékkel fessük meg)
- festékek
- karácsonyi csomagolópapír
- fenyőgally (ismét csak 2-3 centis darabra van szükség)
- zúzmaraspray
- vatta
- pillanatragasztó
- csillámpor
A doboz egyik oldalát vágjuk le, hogy egy kis színpadot kapjunk. Kívülről vonjuk be karácsonyi csomagolópapírral. Belülről fessük be kék festékkel, még nedvesen jöhet az elmaradhatatlan csillámpor rá. Amíg szárad, vágjunk ki két hegyformát, az alját fél centivel hajtsuk vissza talpnak, mehet rá egy-egy spricc zúzmara erre és a fenyőgallyra is a zúzmarasprayből (és akár csillámpor is). Ha megszáradt a háttér, fessünk rá egy kis házikót, de ez elhagyható. Ragasszuk be a doboz aljába a vattát, rá a hegyeket és a fenyőfát. Ezután tetszőlegesen tuningolható még síelő papírfigurával, vagy ha van hely, ledes mécsest is rakhatunk a hátuljába a tökéletes wow-hatás kedvéért. Wow!
5. Grincsfa – minden adventi vásár kedvence
Ehhez azért szükséges minimális kézügyesség.
Hozzávalók:
- egy üres konzervdoboz
- egy kb. 40 centis erős drót (vagy több összefűzve – ez utóbbihoz kevesebb ügyesség kell)
- virágföld
- tujagallyak (vagy más hasonló örökzöld)
- zöld kerti kötöző
- karácsonyi csomagolópapír
- karácsonyi szalag
- 3 kicsi karácsonyfadísz
A konzervdobozt rakjuk tele földdel, jó erősen tömörítsük, hogy megtartsa majd a drótot. A külsejét vonjuk be csomagolópapírral, kerülhet rá masni is a szalagból. Állítsuk be a dróto(ka)t, hajtsuk be ívesen. Tűzögessük be a földbe a nagyobb tujagallyakat, a kisebbeket fűzzük be feljebb a drótok közé, ha csak egy drótunk van, eggyel nehezebb dolgunk van, kérjünk meg valakit, hogy tartsa oda, amíg kötözünk. A zöld kerti kötözővel rögzítsük a dróthoz a gallyakat. Ezután jöhet a díszítés. A szalaggal tekerjük körbe, és akasszuk rá a gömböket. Igazából ez így is elég díszes, de ha nagyon akarjuk, erre is mehet csillámpor (pl. lakkal lefújhatjuk, ez rögzíti is, és a csillámpor is beleragad).
Csillámporos, gazdag adventi vásárt kívánunk!
Ha tetszett, amit olvastál, gyere és csatlakozz MinaVidi Facebook vagy Instagram oldalához, vagy maradj itt a blogon, ahol további ötleteket találsz balatoni kirándulásokhoz, együtt töltött időhöz, meséléshez és megnézheted fotóimat is.
Vagy olvass bele mesekönyvembe, amiben két balatoni tündérke egy régi legenda nyomába ered, hogy kiderítsék, hova tűntek az óriások, akiknek köszönhető a Balaton születése. Itt meg is tudod rendelni, hogy legyen saját példányod is!