Itt a szeptember, bezártak a parti büfék, éttermek, szárazra kerültek a vízibiciklik, kiürültek a strandok, lakat került a nyaralók kapujára. Bezárt a Balaton…

Bezárt? Dehogy! Csak turnusváltás van! Hiszen a strandok rögtön benépesülnek, csak nem strandolókkal, hanem kócsagokkal, hattyúkkal, vadkacsákkal. Az utcák csendjét éjjel nem a részegek verik fel, hanem a szarvasbőgés.

Gyertek a Balatonra és ismerkedjetek meg az igazi szezonnal! Elő a fényképezőgépekkel, távcsövekkel! Kedvcsinálónak bemutatunk pár állatot, akikkel találkozhattok…

img_20180913_194130.jpg

Nagykócsag

Ez a gyönyörű madár a magyar természetvédelem címerállata, és ha mégsem juttok el a Balatonhoz, tanulmányozzátok őt pénztárcátokban: az ötforintoson is megtaláljátok.

img_20180907_074440.jpg

Récék, hattyúk és más vízimadarak

Bár nyáron is láthatunk vadkacsát (anyaaa, az tőkésréce!), hattyút bőven, különösen ha kenyérrel a kezünkben közeledünk a parthoz (amit amúgy nem javasolt tenni ugyebár), ilyenkor mégis nagyobb élmény őket látni. Egyrészt szokatlanabb fajokkal is találkozhatunk, másrészt tavasszal a fiókák cseperedését is figyelni lehet, télen pedig egész különös élményekben is lehet részünk. Például láthatunk jégen totyogó hattyút, ami csöppet sem olyan kecses, mint úszás közben, vagy jégen landoló vadkacsát tőkésrécét, esetleg e kettő bajtársias együttműködését: a hattyú töri a léket, a réce pedig folyamatos úszásával nem hagyja befagyni.

img_20180911_081008.jpg

Vándormadarak

A déli part egyik legfantasztikusabb helye a Berek. Aki nem hisz nekem, javaslom feleleveníteni tüskeváros emlékeit. Elképesztő mennyiségű vándormadarat láthatunk ilyenkor, és rengeteget tudhatunk meg róluk, ha csatlakozunk egy vezetett Berek-túrához! Ásólúd, lilik, színpompás batla – van csapat, amelyik egyszerre százával lepi el a Berket és környékét éktelen gágogással. Aki azt állítja, hogy ősszel elcsendesedik a Balaton – az még nem járt ott olyankor 🙂

img_20180913_192347.jpg

Énekesmadarak

Ezekből persze bárhol találhatunk bőven, de közelebb a természethez mégiscsak jobb őket megcsodálni. Ha pedig alkalmunk van a rendszeres etetésükre, egészen közelről is megfigyelhetjük őket. Figyelem! Csak akkor kezdjünk bele az etetésbe, ha ezt áprilisig rendszeresen tudjuk végezni! Különben könnyen bajba sodorhatjuk őket!

img_20180911_164134.jpg

Teknősök

A Balatonban elvileg csak mocsári teknősöknek kéne lenniük, de a felelőtlen állattartás miatt egyre több az ékszerteknős is – veszélyeztetve ezzel az őshonos tekiket. Persze a megunt, nagyra nőtt állatot egyszerű bedobni a Balatonba – nagy eséllyel túl is éli a dolgot, és vidáman eleszi a táplálékot a mocsári rokonok elől, és még a napozóhelyeken is osztozni kell. Szóval csak átgondoltan, ha a gyerek cuki ékszerteknősért nyúz!

img_20180911_083807.jpg

Szarvas

Már javában zajlik a szarvasbőgés, ez a negyedmázsás romantika! Ha szerencsénk van, még az erdőbe sem kell kimenni, akár az elnéptelenedett utcákon is meg lehet őket csodálni. Persze biztos távolból. 😉

img_20180910_082628.jpg

Ha pedig jó megfigyelők vagyuk, a gím és dámszarvasok mellett rábukkanhatunk egy rendkívül ritka, védett faj példányaira, a balatoni nádi szarvasra (cervus balatonicus sapiens). 😀

img_20180910_085919.jpg

És ezek csak azok az állatok, amik elég bátrak ahhoz, hogy egy zajos, hangosan csörtető, folyamatosan csacsogó kisgyerekes család látómezejébe kerüljenek. De ott vannak a félénkebbek aranysakáltól a vidráig, amiket türelmesebb és csendesebb látogatók lencsevégre kaphatnak…

Elő hát a fényképezőgépekkel, távcsövekkel: irány a Balaton!

Ha tetszett, amit olvastál, gyere és csatlakozz MinaVidi Facebook  vagy Instagram oldalához, vagy maradj itt a blogon, ahol további ötleteket találsz balatoni kirándulásokhozegyütt töltött időhözmeséléshez és úgy általánosságban a balatoni hangulathoz, életérzéshez.