Ha szeretünk fotózgatni, de komoly fényképezőgépünk nincsen, a helyszínt érdemes úgy megválasztani, hogy garantáltan lájkgyanús képeink szülessenek. Ehhez nem kell messzire mennünk: kis hazánkban van egy helyszín, ahol elképesztő képeket készíthetünk, amikre tutira dőlnek majd a lájkok. Ez pedig nem más, mint az őszi Balaton.
Kezdjük az alapokkal! A makrofotózás a kezdő fotósok egyik kedvence, hiszen a természet csodái közelről fényképezve még különlegesebb élményt nyújtanak. Na persze egy mobillal vagy egyszerűbb fényképezőgéppel nyilván nem érjük el ugyanazt, mint egy makróra specializálódott objektívvel, sosem fogjuk felvenni a versenyt egy igazi fotóssal, de elszontyolódnunk azért nem érdemes. Keressünk példának okáért hajnalban egy pókhálót. Ha van egy kis szerencsénk, a harmattól megannyi gyémánt fogja ékesíteni. A ködös háttér, sárguló levelek pedig gyönyörű hátteret nyújtanak, így kompozíciónk tökéletesen össszeállt. Wow!
Következő közeli fotótémánk persze ősszel mi lehet más, mint a színesedő falevelek. Ha ezeket a vízen fotózzuk, vagy mondjuk egy mohos sziklán, pazar látványt érünk el. Természetesen nem kell ezért végigjárni a Balaton-partot, ha máshol látunk egy pirosló levelekkel rendelkező ecetfát, bátran vigyük a levelet ki a vízhez, senki sem fog rájönni a turpisságra. 🙂
Na persze, ha nem csak leveleket, hanem élő fákat akarunk fotózni balatoni háttérrel, már némi keresgetésre lesz szükség. Nem mintha nem lenne elég fa a parton, de mondjuk, egy festői tölgylevelet már nem találunk akárhol. Merthogy nem az a kifejezett vízparti fa. 🙂 Ilyen szempontból a fonyódi Panoráma-sétány hálás fotós célpont: tölgytől fenyőig, magányos fától lakatfalig számos témát találunk.
Van itt oroszlános romantikus pad is. Micsoda romantika!
Ha aztán megérkeznek az őszi ködök, helyszínünk még romantikusabb és sejtelmesebb.
Apropó köd. Az őszi köd következő hálás témánk. Ilyenkor a látóhatár eltűnik, s a végtelen lesz úrrá képünkön. Ráadásul, mivel elmúlt a nyár, nem kell a strandolókat sem leretusálni a képről. Mert nincsenek.
Egyébként a sárga levelek a Balaton kékjével kiválóan kiegészítik egymást: pompás kontrasztot alkotnak.
Ha lehullanak a levelek, a fák az elmúlást, magányt hangsúlyozzák.
Nyugodt időben parti fáink a vízen tükröződve festménybe illő harmóniát nyújtanak.
Na, és persze ne feledkezzünk meg színpompás őszünk színpompás naplementéiről!
Itt azért már erősen súrolhatjuk a giccs kategóriát szűrők alkalmazása nélkül is.
De ettől ne essünk kétségbe! Aki nem bírja a giccset, ne a Balatonnál fotózzon. Hanem elhagyott, grafitis gyárépületnél. Vagy szmogos városi utcákon. Mi maradunk a Balaton-parton.
A felhők egészen drámai hangulatot kölcsönözhetnek képünknek. Azért vigyázzunk a különböző szűrőkkel! Az androidos időjárás szűrő segít ugyan abban, hogy kiszűrjük a párák miatti homályosodást, de könnyen túlzásokba eshetünk. Szóval csak óvatosan! Nem is biztos, hogy kellenek azok a szűrők.
Következő tippünk: különleges perspektívt nyújt, ha lehasalunk a parton (érdemes ehhez vízhatlan nadrágot venni), és a víz színéről fotózni. A part menti kövek hegyóriássá nőhetnek.
Képünk nem Írország vadregényes partján született, hanem a fonyódligeti Árpád-parton selymes-víz effekttel.
Ha van egy kis szerencsénk, vagy eleget várunk (egyes gaz fotósok még egy kis kenyérrel is rásegíthetnek – ami pedig szigorúan tilos), még egy hattyú is beúszhat a képbe.
Némi színrásegítéssel egészen mesebeli képet is alkothatunk (ami egyébként közelít a valósághoz, a párák miatt érdemes a telítettséget kicsit fokozni, hogy visszakapjuk az eredeti látványt), copfos kishercegnőink falán pompás látványt nyújt majd kinyomtatva.
Köszönjük a figyelmet, ezzel a hasonlóan giccses festői képpel búcsúzunk. Hobbifotózásra fel! Irány az őszi Balaton!
Ha tetszett, amit olvastál, gyere és csatlakozz MinaVidi Facebook vagy Instagram oldalához, vagy maradj itt a blogon, ahol további ötleteket találsz balatoni kirándulásokhoz, együtt töltött időhöz, meséléshez és úgy általánosságban a balatoni hangulathoz, életérzéshez.