Kisebb felújítások során komoly problémát jelenthet, hogy mit csináljunk a sittel. Nálunk például a ház előző tulajdonosa rajongott a betonplaccokért, nekünk pedig első dolgunk volt ezeket feltörni és fűvel beültetni. Igen ám, de mi legyen ezzel a betonnal? És mi legyen azzal a téglakupaccal, ami egy bontott fal eredménye? Messze nem gyűlt össze egy konténernyi, akkor meg mit tegyünk vele? Hasznosítsuk újra! Sziklakert, fűszerspirál, téglaösvény – megannyi formája a látványos sittelnyelő kerti dekorációnak…
1. Sziklakert
Viszonylag egyszerű felhasználási formája a fölösleges betonnak, téglának, kőnek a sziklakert. A betontörmeléket hordjuk egy nagy kupacba, és öntsük le földdel. Ezután mossuk be a lyukakba a földet, majd újra jöhet a föld. Virágföldet vásárolhatunk is, de ha szerencsénk van, és olyan nagyszerű vakondunk van, mint nekünk, folyamatos a friss föld-utánpótlás. 🙂 Szóval addig folytassuk a műveletet, amíg elég tömör nem lett a dombocskánk. Ezek után jöhet a dekoráció. Lehet sziklakerti növényekkel teleültetni, várat építeni rá, tündérkertet, vagy akár vízrendszer kiépítésével vízesést.
2. Fűszerspirál
A fűszerspirál nemcsak nagyszerű sittelnyelő, hanem fölöttébb tudományos is, kihasználja a sitt magas mésztartalmát, tekeredése pedig pompás élőhelyet biztosít a különböző víz- és fényigényű fűszereknek. Készítése nem túl bonyolult: egy sittkupacot vegyünk spirálisan körbe bontott téglával vagy fa sövényszegéllyel (mi ez utóbbit választottuk), majd töltsük fel földdel. Felülre kerülnek a szárazságtűrőbb, mediterrán fűszerek, mint levendula, rozmaring, lejjebb az oregano, kakukkfű, borsikafű, petrezselyem. Legaljára a menta, citromfű. Akinek van bátorsága ilyeneket beültetni egy fűszerkertbe. Nekem nem volt. 🙂 A miénk egyébként halmozottan hátrányos helyzetű, lévén egy óriási fenyő és egy diófa találkozásánál kapott helyet, de így is van bőven fűszer. Még télen is.
3. Téglaösvény a kertben
Házunk átalakítása során összenyitottuk a nappalit a konyhával. Na, most azzal a kis kupac téglával mit csináljunk? A bontott tégla óriási kincs, ezért semmiképpen sem szabad kidobni! Mivel nálunk történetesen télre esett a bontás, először a teraszon használtam fel extrém karácsonyfaként. Majd amikor már ásható puhaságúra olvadt a föld, mehetett a kertbe! Ösvény készült belőle, romantikusan kanyargós az előkertbe, vionlinkulcs alakú a hátsó kertbe. Családunk hallása és hangja nulla, ezzel próbáltam legalább némi zeneiséget csempészni otthonunkba. 🙂 Tavasszal aztán az íveket be lehet ültetni virágokkal.
4. Torony
Az ösvény után még mindig maradt bontott tégla. De ne essünk kétségbe! Ettől még mindig nem kell konténert rendelni! Hiszen a bontott téglából emelhetünk egy csinos kis tornyocskát. Erre télen madáretetőt tettünk, pár fenyőgallyat (vagy jelen esetben tuját), piros bogyót és jó sok magot. Nyáron ez nem vált be, mert madarak helyett darazsak kezdték látogatni, úgyhogy mielőtt beköltöztek volna, gyorsan átraktuk, és helyette egy féktárcsából és skegből (szörfalkatrész) összeállított napórát helyeztünk ide. Újrahasznosítás a köbön! 😉
Ha tetszett, amit olvastál, gyere és csatlakozz MinaVidi Facebook oldalához, ahol további ötleteket találsz családi barkácsolásokhoz, játékokhoz, meséléshez és balatoni programokhoz!