A Magyar Madártani Egyesület (MME) dél-balatoni csoportja idén szervezte IX. Bagolytúráját. A madárnéző és gyűrűző túra fantasztikus volt, ilyet egyszer mindenkinek látnia kell!
Út a baglyokhoz
A túrát gyalog, autóval vagy biciklivel is meg lehetett tenni, mi a gyalogos verziót választottuk “használjuk ki a gyönyörű tavaszi időt” megfontolásból. A szántódpusztai gyülekezőről indultunk az útbaigazítások alapján az első költőládához. Ott csatlakozott hozzánk a mintegy kétszáz főre rúgó tömeg, aminek száma Tamást és a többi önkéntest is igencsak meglepte. 🙂
Az itt található erdők elég fiatalok, odút nemigen találnak a macskabaglyok. Ezért az MME elég sok költőládát helyezett ki, amiket el is foglaltak a baglyok. Az első ilyen költőláda igazán festői volt, a Pinteresten nem találni ilyet a DIY alkotások között. Az itt lakó anyabagoly pedig egy elég békés példány, aki jól tűri a gyűrűzést, kivételt-berakást.
A tollas fotómodell
Tamás keze azért kicsit vérzett, amikor kiszedte az anyabaglyot, de kétségkívül utána már meglehetősen békés volt. Igazi sztárként, elegánsan tűrte a fotózást. Mert persze mindenki őrült módon kattogtatta telefonját, fényképezőgépét.
Ezután jöttek a kisbaglyok. Ezek a kis pihés tünemények mindenkit levettek a lábukról. Miközben alaposabban szemügyre vehettük a fiókákat, az önkéntesek rengeteg érdekességet meséltek a baglyok szokásairól, táplálkozásukról, szaporodásukról, ellenségeikről (a költőládák alatt például széles bádogpántot kapnak a fák, hogy a nyusztok és nyestek ne mászhassanak fel az odúig).
Ebéd sztorikkal
Ezután legnagyobb meglepetésünkre nagy bogrács paprikáskrumplival vendégeltek meg minket az önkéntesek. Közben Tamás a gyerekeknek tartott kvízjátékot a baglyokról, részben a már elhangzottakból, részben az iskolában tanultakból. Igazából ez még a felnőttek számára is nagyon érdekes volt. Például én nem tudtam, hogy a néphiedelem miért tartotta a kuvikot halálmadárnak. Egy faluban éjnek idején többnyire csak nagybetegek és halottak melletti virrasztásnál égtek a gyertyák. A gyertyák pedig vonzzák a lepkéket. A lepkék pedig a velük táplálkozó kuvikokat. Szegény kuvik benézett az ablakon, illendően köszönt, hogy kuvik, nemsokára nagybetegünk elhunyt, és máris kész a tragikus imidzs: a kuvik hozza a halált.
Baglyok és egerek
A második költőláda egyébként korántsem volt olyan festői, egyszerű osb lapokból készült. A benne fészkelő bagoly is egészen más természetű volt. Figyelmeztettek minket, hogy ahogy Tamás megközelíti a ládát, ő azonnal ki fog repülni. Így is történt.
Érdekes egyébként, hogy a macskabagoly fiókák nem egyszerre kelnek ki. A macskabagoly ugyanis először tojik egy tojást, kicsit kotlik, majd rak még egyet. Így a fiókák különböző időben kelnek ki. A legkésőbb kikelő fióka egyébként eléggé hátrányos helyzetű, ha ugyanis abban az évben nincs elég rágcsáló, ő is áldozatul eshet éhes testvéreinek. Idén ezzel nincs gond, a második költőládában vagy tíz – még el nem fogyasztott – kisegeret talált Tamás, ami annak bizonyítéka, hogy valószínűleg épp rágcsáló-túlszaporulat van. A gyerek legnagyobb örömére ezt plasztikusan szemléltették.
Ami a családi munkamegosztást illeti, míg anyuka költ, majd melenget (a kis fiókáknak még szükségük van erre, ezért hamar el is hagytuk a második költőládát, hogy minél kevesebb ideig maradjon távol az anyabagoly), apuka gondoskodik a mindennapi betevőről. Majd amikor már nem kell melengetni, és a hím sem bírja egyedül az éhes szájak betömését, a tojó is vadászni kezd. Amikor pedig kirepülnek a fiókák, egy darabig még együtt marad a család, amíg nem képesek önálló vadászatra az ifjú baglyok.
A baglyok egyébként a közhiedelemmel ellentétben nappal is jól látnak. Egész egyszerűen azért szürkületkor és éjszaka lesznek igazán aktívak, mert zsákmányaik is akkor kezdenek nyüzsögni. Addig minek strapálják magukat? Inkább szundikálnak.
Mielőtt azonban mi is szundikálni kezdenénk, vessünk még egy pillantást a bagolyfiókákra és olvadozzunk! 🙂
MME, köszönjük az élményt, alig várjuk a legközelebbi madárgyűrűzést!
Ha tetszett, amit olvastál, gyere és csatlakozz MinaVidi Facebook vagy Instagram oldalához, vagy maradj itt a blogon, ahol további ötleteket találsz balatoni kirándulásokhoz, együtt töltött időhöz, meséléshez és úgy általánosságban a balatoni hangulathoz, életérzéshez.